DVD rządzi - HD DVD i Blu-ray za drogie

Analitycy z firmy In-Stat twierdzą, że nic nie wskazuje na to, by urządzenia i nośniki DVD miały w najbliższym czasie odejść do lamusa. Wysokie koszty produkcji urządzeń HD-DVD i Blu-ray, szacowane przez In-Stat na ok. 400 dolarów za jedno urządzenie sprawią, że tradycyjne DVD jeszcze długo będzie obecne na rynku.

W 2005 roku sprzedano na świecie ponad 140 mln. odtwarzaczy i nagrywarek DVD. Analitycy uważają, że w 2010 roku uda się sprzedać ponad 176 milionów sztuk tego typu urządzeń. Najwięcej, bo ponad 38 milionów nagrywarek i odtwarzaczy DVD, producenci zamierzają sprzedać w Europie. Prognozowany dynamiczny rozwój DVD spowodowany jest głównie wysokimi kosztami produkcji urządzeń i płyt nowszej generacji. Analitycy z In-Stat szacują, że sam koszt wszystkich materiałów i praw autorskich potrzebnych do wyprodukowania odtwarzacza z niebieskim laserem przekracza 400 dolarów a koszty nie spadną znacząco wcześniej niż w 2010 roku. Ale nawet wtedy nie wygasają patenty, a wojna między HD-DVD i Blu-ray dotyczy właśnie tego, kto w przyszłości czerpał będzie niemałe przecież korzyści z opłat patentowych i praw autorskich.

Wszystko wskazuje na to, że urządzenia HD-DVD będą tańsze od odtwarzaczy Blu-ray. Najtańsze jak do tej pory urządzenie HD-DVD zaprezentował koncern Toshiba i ma ono kosztować 499 dolarów, podczas gdy za najtańszy odtwarzacz Blu-ray od Samsunga trzeba będzie wyłożyć 999 dolarów. Właśnie z powodu wysokich kosztów odtwarzaczy nowego typu urządzenia DVD będą się nadal rozwijać i zwiększać swój udział w rynku. Analitycy z firmy In-Stat nie mają wątpliwości, że przyszłość należy do napędów DVD zbudowanych w oparciu o technologię "niebieskiego lasera". Uważają jednak, że przyszłość ta jest znacznie bardziej odległa niż nam się teraz wydaje, a wynik walki między HD-DVD i Blu-ray jest w tym momencie nie do rozstrzygnięcia.

Tradycyjne jednostronne płyty DVD pozwalają na oglądanie filmów w rozdzielczości 720x480 (NTSC) albo 720x576 (PAL) z systemem Dolby Digital audio. Nowe rodzaje płyt umożliwią umieszczanie na nich filmów w rozdzielczości 1920x1080 z systemem Dolby Digital Plus audio. HD-DVD i Blu-ray pretendują między sobą o miano następcy formatu DVD. Jednostronne płyty HD-DVD mają pojemność 15 GB, a dwustronne - 30 GB. Znacznie droższe w produkcji płyty Blu-ray charakteryzują się pojemnością odpowiednio 27 GB i 50 GB. Standard HD-DVD, promowany m.in. przez koncerny Toshiba i NEC, jest popierany przez DVD Forum, które zrzesza ponad 230 różnego rodzaju branżowych firm z całego świata. Jednak najwięksi producenci elektroniki, Sony i Matsuhita (Panasonic), postanowiły wypromować swój standard Blu-ray. Również w Hollywood zdania są podzielone - wytwórnie New Line Cinema, Paramount Pictures i Universal Picture popierają format HD-DVD, podczas gdy Sony Pictures, Walt Disney i Twentieth Century Fox zdecydowały związać swą przyszłość z Blu-ray.