DVD w Linuksie

Jeszcze niedawno oglądanie filmów DVD w Linuksie było niemożliwe nie tylko ze względów technicznych, ale i prawnych.

Jeszcze niedawno oglądanie filmów DVD w Linuksie było niemożliwe nie tylko ze względów technicznych, ale i prawnych.

Oglądanie filmów na płytach DVD w Linuksie jest swego rodzaju wyzwaniem, bo nie powstał jeszcze komercyjny program do ich odtwarzania w tym systemie (choć kilka zapowiadano). Do czego potrzebny jest odtwarzacz komercyjny, skoro istota Linuksa polega na nieodpłatnym oprogramowaniu? Niestety, DVD to standard zamknięty, a dostęp do specyfikacji technicznych jest bardzo utrudniony (należy podpisać zobowiązanie o nieujawnianiu uzyskanych informacji, co kłóci się z istotą Open Source). Dla komercyjnych producentów warunki te są łatwe do spełnienia, gorzej z ochotnikami tworzącymi programy do Linuksa.

DVD w Linuksie

Program Xtheater odtwarzający plik AVI (DivX;-).

Trudny dostęp do specyfikacji DVD wynika stąd, że standard posługuje się kilkoma zabezpieczeniami przed kopiowaniem filmów. Najważniejszy jest CSS (Content Scrambling System) - system zabezpieczenia zawartości płyty DVD specjalnym kluczem szyfrowym. Wszystkie napędy DVD mają wbudowane oprogramowanie (tzw. firmware) obsługujące autoryzację klucza (z płyty DVD) modułem CSS (najczęściej w programie odtwarzacza). Dostęp do tych kluczy szyfrowych mają jedynie producenci programów komercyjnych. Jawne rozprowadzanie tych programów jest nielegalne, więc ich aplikacje mogą bez problemu odtwarzać płyty DVD. Oprócz CSS płyty DVD zabezpiecza tzw. kod regionalny, uniemożliwiający odtwarzanie produktów amerykańskich w Europie czy w Azji.

W dalszej części skupimy się na odtwarzaniu płyt DVD, które nie są zakodowane algorytmem CSS. Wbrew pozorom jest ich wiele.

Odtwarzanie plików VOB

Przeciętna płyta DVD zawiera kilka plików, z których największe mają rozszerzenie VOB. One zawierają właściwy film. Aby je odtworzyć, Twój Linux musi korzystać z nowszych wersji jądra systemu (najlepiej z 2.4.x), ponieważ dopiero one w pełni obsługują DVD ioctl (operacje wejścia/wyjścia DVD) oraz system plików UDF (podzbiór formatu ISO9660) wykorzystywany w płytach DVD. Płytę DVD możesz zainstalować w systemie tak jak zwykły CD-ROM, na przykład poleceniem <font color="red">mount /dev/hdc /mnt/cdrom. Najnowsze dystrybucje (np. Red Hat 7) są dostarczane z jądrem obsługującym dyski DVD.

Bezpośrednie odtwarzanie plików VOB z płyty CD (szczególnie w trybie pełnoekranowym) wymaga wysokiej wydajności procesora - względną płynność odtwarzania zapewni dopiero Pentium II lub AMD K6. Nie będziesz miał również dostępu do żadnych funkcji interaktywnych, w które zazwyczaj wyposażane są filmy DVD. W ten sposób możesz odtwarzać jedynie filmy nie zabezpieczone kluczem szyfrowym CSS. Jeśli w czasie próby odtwarzania otrzymasz komunikat "Cannot play copy-protected files" lub podobny, oznacza to, że płyta DVD jest chroniona przez system CSS. Z odtwarzaczy najwygodniejszy jest chyba Xmovie - najnowsza wersja potrafi odtwarzać płyty DVD niezaszyfrowane algorytmem CSS. Możesz też użyć programu LAMP (patrz poniżej) lub Xine.

Odtwarzanie plików AVI z kompresją MPEG4

Inna metoda polega na skopiowaniu filmu z płyty i skompresowaniu go tak, aby się zmieścił na zwykłych CD-ROM-ach (pamiętaj o prawach autorskich!) Najlepszy jest w takim wypadku algorytm DivX;-) stosowany w plikach AVI - pozwala ścisnąć (oczywiście nie w trybie pełnoekranowym) średniej wielkości film na dwóch zwykłych CD-ROM-ach i odtwarzać je w zwykłym komputerowym czytniku CD. Do odtwarzania potrzebny będzie jedynie program, który potrafi korzystać z tzw. kodeków DivX;-). Kodeki są bibliotekami DLL zawierającymi funkcje kompresji i dekompresji określonych formatów plików. Niestety, dostępne obecnie kodeki DivX;-) korzystają w części z kodu Microsoftu, dlatego ich status prawny jest niejasny; kolejna wersja ma być już wyłącznie oprogramowaniem typu Open Source. Kodeki DivX;-) można znaleźć pod adresemhttp://divx.euro.ru (plik binaries.zip). Przedtem należy zainstalować bibliotekę libaviplay (znajdziesz ją na naszym CD-ROM-ie), która pośredniczy między aplikacją a bibliotekami DLL (odbywa się przecież ładowanie bibliotek pochodzących z całkiem innego systemu operacyjnego!).

Jednym z najlepszych odtwarzaczy AVI/DivX;-) jest LAMP (Linux Animation and Movie Player). Obsługuje zarówno pliki VOB, jak i AVI/DivX;-), używając kodeków Windows oraz bibliotek SMPEG i libmpeg2/3. Aby poprawnie odtwarzał filmy AVI, należy rozpakować plik z kodekami DivX-;) do katalogu /usr/local/lib/lamp/avifile_codecs (lub innego wskazanego w pliku konfiguracyjnym /usr/local/lib/lamp/ config). Odtwarza też filmy QuickTime (włącznie z wersją 4.x), ale bez obsługi kodowania Sorenson, więc nie można korzystać ze strumieniowanych w Internecie filmów QuickTime. Wygodny jest też Xtheater, który w dodatku odtwarza internetowe strumienie wideo w formacie ASF.

Adresy internetowe

Linux DVD HOWTO

http://opendvd.org/linuxdvd.html

Projekt Linux Video & DVD

www.linuxvideo.org

Informacje o linuksowej wersji odtwarzacza PowerDVD 3.0 firmy Cyberlink

www.gocyberlink.com/english/index.asp

Informacje o odtwarzaczu LinDVD firmy InterVideo

www.intervideo.com/jsp/LinDVD.jsp

Biblioteki libmpeg2/3

http://heroine.linuxave.net/xmovie.html