DVD w drodze i zapisie

Odtwarzacze DVD Panasonic'a DVD-LA95 i DMR-E20.

Odtwarzacze DVD Panasonic'a DVD-LA95 i DMR-E20.

Odtwarzacz DVD-LA95 wyglądem (i ceną) przypomina niewielkiego laptopa z tą różnicą, że ekran LCD o przekątnej 9 cali jest panoramiczny (stosunek szerokości do wysokości wynosi 16:9), a w miejscu klawiatury znajduje się czytnik płyt z panelem sterującym.

Mimo zwartej, płaskiej budowy (wymiary 23x17 cm i zaledwie 2,8 cm grubości) i wagi raptem 980 g, konstruktorom udało się zmieścić niemal wszystko, o czym możesz zamarzyć - z wyjątkiem rejestracji na DVD czy CD. Urządzenie odtwarza bowiem nie tylko płyty DVD Video, lecz także DVD Audio, audio CD/CD-R/RW, Video CD oraz MP3.

Panasonic kładzie jednak największy nacisk na możliwość odczytu promowanego przez siebie formatu zapisywalnych płyt DVD-RAM (po wyjęciu z kasety) i DVD-R.

DVD-LA95 ma wbudowany dekoder Dolby Digital oraz DTS. Dzięki wyjściom analogowym audio/wideo oraz optycznemu audio możliwe jest odtwarzanie obrazu i dźwięku przestrzennego na zewnętrznym zestawie kina domowego. To bardzo przydatna opcja, ponieważ obraz wyświetlany na małym LCD jest daleki od ideału, szczególnie pod względem ostrości, np. napisów czy menu ekranowego (większość ikon jest na tyle nieczytelna, że trzeba się posiłkować instrukcją), a wbudowane głośniki stereo nie zapewniają odpowiednich wrażeń słuchowych (na szczęście można skorzystać z gniazda słuchawkowego i efektu wirtualnego dźwięku dookólnego V.S.S.).

Sterowanie urządzeniem i odczytem płyt odbywa się za pomocą pilota lub panelu sterowania na odtwarzaczu. Podświetlane na niebiesko pokrętło Shuttle (z odpowiednikiem na pilocie) oraz przycisk ułatwiają poruszanie się po menu i przewijanie filmów. Jednak samo menu odtwarzania nie jest intuicyjne i wymaga częstej konsultacji z instrukcją.

W czasie testów DVD-LA95 doskonale radził sobie ze wszystkimi typami obsługiwanych płyt, chociaż w przypadku krążków z MP3 irytuje brak wyświetlania informacji o utworach (urządzenie nie uznaje danych ID3).

Odtwarzacz akceptuje natomiast pliki MP3 umieszczone w osobnych folderach. Nie można za to liczyć na oglądanie filmów i muzyki zapisanych na krążkach konkurencyjnych formatów DVD+/RW. Sprzęt po chwili informuje, że takie nośniki nie są z nim zgodne.

DVD-LA95 może być zasilany z sieci albo z wbudowanego akumulatora litowo-jonowego, ładowanego automatycznie po podłączeniu do sieci. Po około 3 h ładowania wystarcza on na od 1,5 do 2,5 h pracy z włączonym ekranem (zależnie od jego jasności) i 3,5 h w przypadku używania zewnętrznego monitora.

Stacjonarna nagrywarka DVD DMR-E20 to druga po modelu Philipsa propozycja magnetowidu na płyty - tym razem wykorzystującego nośniki DVD-RAM i DVD-R. Sprzęt firmy Panasonic wyróżnia się unikatową funkcją Time Slip, która pozwala na jednoczesną rejestrację programu i odtwarzanie już zapisanych informacji. Można więc oglądać film, jeszcze zanim skończy się nagrywać albo z tej samej płyty odtwarzać poprzedni odcinek serialu, rejestrując w tym czasie nowy.

Więcej na temat DMR-E20 będzie można powiedzieć dopiero po przetestowaniu urządzenia.

Informacje Panasonic Polska

tel. (22) 3381186

www.panasonic.com.pl

Cena DMR-E20 - 6999 zł

DVD-LA95 - 8499 zł