DVD z DivX w Polsce!

Krakowski Veracomp wprowadził do sprzedaży odtwarzacz DVD duńskiej firmy Kiss, który potrafi odtwarzać firmy w formacie DivX. Pierwsza partia urządzeń dotarła już do Polski.

Niestety 40 szt. "testowej" dostawy zostało momentalnie sprzedane. Dystrybutor potwierdził jednak, że w większej ilości modele będą dostępne jeszcze pod koniec tego roku, lub w najgorszym wypadku, na początku stycznia 2003.

DVD firmy Kiss nosi symbol DP450. Oprócz standardowych płyt DVD-Video, VCD czy plików MP3 odtwarza format DivX, co jest bezsprzecznie największą jego zaletą.

To jednak nie jedyne ciekawostki i istotne funkcje. Kolejną jest układ wideo wyświetlający obraz bez przeplotu (progresywne skanowanie). Niestety działa on wyłącznie z materiałem NTSC (tylko na wyjściach komponentowych), a jako że urządzenie jest zablokowane regionalnie (region 2 oczywiście) to w Europie wiele pożytku z niego nie będzie (chyba że blokada regionalna zostanie zdjęta przez użytkownika). Kiss posiada też zabezpieczenie Macrovision.

W obecnej wersji odtwarzacz nie wyświetla napisów. Ma się to zmienić na początku przyszłego roku (prawdopodobnie urządzenia, które pojawią się w Polskich sklepach będą już obsługiwały napisy), kiedy to Kiss opracuje nowe oprogramowanie sterujące. Uaktualnień oprogramowania dokonuje się prosto, wkładając do czytnika nagraną płytę CD z odpowiednimi plikami.

- Obsługiwane formaty DivX to wersje 4.x i 5.x.

- Pliki na płytach CD-R/RW mogą mieć następujące rozszerzenia: .ogg,.avi,.mp3 (również ze zmiennym bitratem),.vob,.mpeg,.mpg,.jpg.

- Nie jest obsługiwany standard MP3 Pro.

- Aktualna wersja oprogramowania nie pozwala również na wyświetlanie napisów z płyt SVCD.

- Wbudowany czytnik radzi sobie z krążkami CD-R/RW (do 80 min), DVD-R, DVD-RW. Nie ma możliwości odtwarzania płyt DVD+R/+RW.

- Z innych ważnych dodatków znajdziemy dekoder audio HDCD.

Cena detaliczna odtwarzacza to 1799 zł.