DVD z cenzorem

Firma RCA (należąca do koncernu Thomson) zamierza wprowadzić na amerykański rynek odtwarzacz DVD z zaimplementowanym oprogramowaniem "cenzorskim" firmy ClearPlay. System ten umożliwia kontrolowanie treści odtwarzanych filmów – czyli np. usunięcie z nich scen przemocy czy wulgarnych dialogów.

System ClearPlay nie jest niczym nowym – już od kilku lat mogą z niego korzystać osoby, które do odtwarzania filmów DVD wykorzystują komputerowe napędy DVD. Nowością jest tylko zaimplementowanie go do stacjonarnego odtwarzacza DVD.

W zależności od konfiguracji, ClearPlay potrafi wyciszyć lub "przeskoczyć" sceny, w których padają np. nieodpowiednie słowa. System działa dzięki temu, że pracownicy filmy ClearPlay najpierw oglądają wybrane filmy i indeksują znajdujące się w nich "nieodpowiednie" sceny – tak, by później odtwarzacz mógł je "cenzurować".

Wiadomo już, że odtwarzacz RCA dostępny będzie m.in. w sieci supermarketów Wal-Mart i Kmart - nie powinien kosztować więcej niż 80 USD. Dodatkowe 5 USD nabywca urządzenia będzie musiał zapłacić co miesiąc za uaktualnienie "filtrów" – tzn. dodanie nowych tytułów do bazy filmów, które odtwarzacz potrafi cenzurować.


Zobacz również