DVD z dostępem

Członkowie DVD Forum, organizacji zajmującej się tworzeniem standardów DVD, dyskutują w Japonii o przyszłości tego formatu. Zdecydowano m.in. o stworzeniu nowego formatu, który będzie nosił nazwę "Enhanced DVD" - urządzenia pracujące w tym standardzie, oprócz odtwarzania krążków DVD, będą również potrafiły wyświetlać strony WWW i wymieniać dane z innymi urządzeniami.

W Japonii trwa właśnie koferencja DVD Forum Japan Conference 2003 - bierze w niej udział 216 członków DVD Forum.

Zdecydowali oni, że przy opracowywaniu nowego formatu DVD szczególny nacisk położony zostanie nie na pojemność nośników (tym zagadnieniem zajmowała się ostatnio większość producentów), lecz na rozszerzenie funkcjonalności standardu. Urządzenia pracujące w standardzie "Enhanced DVD" będą mogły posłużyć nie tylko do oglądania filmów, ale także do przeglądania stron WWW, korzystania z poczty elektronicznej, możliwe będzie także szybkie kopiowanie danych z i do urządzeń przenośnych (np. cyfrowych aparatów fotograficznych lub odtwarzaczy audio).

Nowy format umożliwia m.in. zapisanie w pamięci odtwarzacza wybranych odnośników do stron internetowych oraz korzystanie z płatnych serwisów filmowych i muzycznych. Nie wiadomo na razie, kiedy na rynek trafią pierwsze urządzenia wykorzystujące "Enhanced DVD Format".


Zobacz również