DVD zabezpieczone chipem

Amerykańska firma Kestrel Wireless opracowała nowy system zabezpieczania płyt DVD przed kradzieżą - polega on na umieszczeniu na płycie specjalnego układu, który uniemożliwia odtwarzanie skradzionej płyty.

Zadaniem nowej technologii nie jest ochrona zawartości płyty przed kopiowaniem - rozwiązanie Kestrel Wireless ma utrudnić życie złodziejom kradnącym płyty w sklepach. Polega ono na umieszczeniu na płycie układu RFID (wyprodukowanego przez holenderską firmę NXP Semiconductors) oraz okryciu powierzchni nośnika specjalną powłoką, która uniemożliwia odtworzenie płyty.

Układ jest aktywowany przez sprzedawcę, gdy klient zapłaci za płytę - chip wysyła wtedy impuls elektryczny, który dezaktywuje ową powłokę. Po tej operacji płytę można bez problemu odtworzyć w każdym standardowym odtwarzaczu DVD.

Kestrel Wireless i NXP Semiconductors prowadzą już rozmowy z kilkoma amerykańskimi wytwórniami filmowymi w sprawie zastosowania ich technologii na płytach z filmami. Przedstawiciele obu firm mówią, że rozwiązanie to może znaleźć zastosowanie również w innych produktach - np. pojemnikach z tuszem do drukarek, czy pendrive'ach.