DVDXCopy - apelacja

Firma 321 Studios, producent kontrowersyjnego programu DVDXCopy, służącego do kopiowania płyt DVD, złożyła apelację przeciwko dwóm niezależnym wyrokom sądowym, zakazującym jej dystrybuowania owej aplikacji. Przedstawiciele firmy tłumaczą, że ich produkt przeznaczony jest dla osób, które chcą wykonać kopię bezpieczeństwa legalnie nabytej płyty DVD - dlatego też błędem jest posądzanie 321 Studios o przyczynianie się do piractwa.

Wyroki, zakazujące firmie dystrybuowania kontrowersyjnego programu, zapadły w stanach Kalifornia i Nowy Jork - w obu przypadkach argumentem sędziów był fakt, iż program zawiera kod, umożliwiający usunięcie zabezpieczeń z płyt DVD. 321 Studios zareagowała na takie orzeczenia wprowadzeniem na rynek nowej wersji swojego oprogramowania, z której usunięto ów kod.

Firma nie zrezygnowała jednak z walki o oczyszczenie swojego dobrego imienia i złożyła apelację. Jej przedstawiciele tłumaczą, że klienci mają prawo do wykonywania kopii drogich płyt DVD - zabezpiecza ich to przed konsekwencjami np. zarysowania płyty. Co więcej, adwokaci firmy zakwestionowali zapisy ustawy DMCA (Digital Millenium Copyright Act), na podstawie której zapadły wcześniejsze wyroki - ich zdaniem, jest ona sprzeczna z amerykańską konstytucją.

Przesłuchania w tej sprawie zaplanowano na 13 kwietnia (w Nowym Jorku) i 18 czerwca (w Kalifornii).