DVDXCopy jednak zakazane

Amerykański sąd zakazał firmie 321 Studios produkowania oraz dystrybuowania kontrowersyjnego programu do kopiowania płyt DVD - DVDXCopy. Sędzia zgodził się tym samym z argumentami oskarżycieli (m.in. wytwórniami filmowymi), którzy zarzucali 321 Studios, że ich produkt służy przede wszystkim do wykonywania nielegalnych kopii filmów.

Sprawa toczyła się od maja 2003 r. - werdykt wydano w piątek. 321 Studios ma teraz 7 dni na wycofanie DVDXCopy ze sprzedaży, jednak przedstawiciele firmy już zapowiedzieli złożenie apelacji.

DVDXCopy umożliwia wykonanie kopii płyty DVD, zabezpieczonej przy pomocy technologii CSS (Content Scrambling System) - aplikacja wykorzystuje do tego program DeCSS, stworzony przez słynnego norweskiego programistę, Jona Lecha Johansena (szerzej znanego jako DVD Jon).

Przedstawiciele 321 Studios mówią, że jeśli sąd wyższej instancji nie zmieni wyroku, to DVDXCopy i tak będzie dostępne w USA - z tym, że program nie będzie już zawierał technologii DeCSS. "Nasz program nie będzie więc w stanie skopiować zabezpieczonej płyty bez odpowiedniego "rippera". Odpowiednie "rippery" są jednak za darmo dostępne w Internecie - mogę zapewnić, że nasz program będzie z nimi znakomicie współpracował" - zapowiada rzeczniczka 321 Studios.