DVDXCopy - kolejny zakaz sprzedaży

Nowojorski sąd zakazał firmie 321 Studios dystrybuowania programu DVDXCopy służącego do kopiowania płyt DVD. Zakaz wydano na wniosek firmy Macrovision, której przedstawiciele twierdzą, że DVDXCopy zawiera opatentowane przez Macrovision rozwiązania.

Dla 321 Studios wydany właśnie zakaz dystrybucji jest właściwie bez znaczenia, ponieważ jest to już trzecia taka decyzja (wcześniej podobnie orzekały dwa inne sądy) i program DVDXCopy w pierwotnej wersji już dawno zniknął ze sklepów. Różnica polega na tym, że wcześniej bezpośrednim powodem wydania zakazu były zastrzeżenia co do legalności DVDXCopy (program umożliwia wykonanie kopii zabezpieczonych płyt DVD), teraz zaś jego producentowi zarzucono naruszenie praw patentowych.

Firma 321 Studios nie rezygnuje jednak z walki. W odpowiedzi na wcześniejsze pozwy producent wprowadził na rynek nową wersję DVDXCopy, z której usunięto budzący kontrowersje komponent, umożliwiający "omijanie zabezpieczeń" (tzw. ripper) - program jednak przystosowano do współpracy z ripperami innych producentów.