DVDx12 - czy na pewno?

Po dłuższej przerwie w naszym laboratorium pojawił się kolejny napęd DVD-ROM firmy Hitachi, model GD-7500 o dwunastokrotnej prędkości odczytu.

Po dłuższej przerwie w naszym laboratorium pojawił się kolejny napęd DVD-ROM firmy Hitachi, model GD-7500 o dwunastokrotnej prędkości odczytu.

Napęd sprzedawany jest praktycznie w wersji OEM. W komplecie znajdziemy jeszcze tylko kabelek do połączenia z kartą dźwiękową i dyskietkę ze sterownikami do DOS-u i Windows 3.1. Brakuje śrubek do instalacji i jakiejkolwiek instrukcji. Stylistyka przedniego panelu w napędach Hitachi od wielu już modeli pozostaje niezmienna - bardzo stonowana, dzisiaj wręcz nieco już archaiczna. Tylko dwa odcienie szarości i brak firmowego loga to charakterystyczne elementy.

Pod względem mechanicznym Hitachi GD-7500 nie jest zaawansowaną konstrukcją, wykorzystuje dość przestarzałe rozwiązanie typu CAV (constant angular velocity - stała prędkość kątowa). Polega ono na tym, że płyta cały czas kręci się ze stałą prędkością, niezależnie od położenia lasera. Oznacza to, że maksymalną prędkość urządzenie osiąga tylko przy odczycie najbardziej zewnętrznych ścieżek, natomiast przy ścieżkach położonych dalej od krawędzi płyty prędkość wyraźnie spada.

DVDx12 - czy na pewno?
Testy pokazały, że rozwiązanie to nie sprawuje się dobrze - napęd jest wolniejszy od innych z klasy x12. Średnia prędkość odczytu wynosi zaledwie x6,45, czyli jest gorsza od prędkości większości napędów klasy x10. Czas dostępu na poziomie 95 milisekund również nie jest rewelacyjnym osiągnięciem. Pozytywnym elementem jest natomiast niskie obciążenie procesora, nieprzekraczające 6 procent, oraz bardzo cicha praca napędu. Urządzenie potrafi również odczytywać płyty DVD-RAM.

Podsumowując, przeciętne wyniki i brak dodatkowego wyposażenia nie zachęcają wyraźnie do wyboru napędu Hitachi GD-7500, jednak nie sprawia on jakichkolwiek problemów w czasie eksploatacji, a jego słabsze wyniki w czasie codziennej pracy nie stanowią większego problemu.

Napęd DVD-ROM

Hitachi GD-7500#######

Veracomp S.A., www.veracomp.pl

Cena: 540 zł######