Dabbleboard - internetowa tablica kreślarska

Dabbleboard to internetowa tablica kreślarska, służąca do nanoszenia dowolnych rysunków i tekstów. Ułatwia przekazywanie myśli, koncepcji i pomysłów, które czasem łatwiej wyrazić graficznie lub obrazkowo niż za pomocą suchego opisu.

Informacje: www.dabbleboard.com Cena: bezpłatny lub 8-200 USD / miesiąc Ocena: 7,0

Dabbleboard - internetowa tablica kreślarska

Dabbleboard

Aby zaprezentować coś w ten sposób innym osobom, znajdującym się gdzieś daleko po drugiej stronie łącza, wystarczy wejść na stronę i zacząć rysować - podstawowa wersja usługi nie wymaga nawet rejestracji. Jeśli jednak chcesz mieć możliwość zapisywania rysunków i ich późniejszej modyfikacji, musisz założyć tu konto.

Paleta dostępnych narzędzi pozwala rysować figury geometryczne, wprowadzać teksty, kopiować z podręcznego przybornika gotowe rysunki, wklejać zdjęcia lub grafiki z Sieci bądź własnego komputera. Możemy oczywiście decydować o grubości i kolorze rysowanych linii. W zestawie podstawowych opcji nie brakuje też jakże ważnych Undo i Redo.

Serwis oferuje kilka funkcji, które podnoszą komfort pracy, ułatwiając użytkownikom rysowanie regularnych kształtów. Aby uzyskać prostokąty, kwadraty, trójkąty i okręgi, wystarczy tylko z grubsza naszkicować żądany kształt. Aplikacja w większości wypadków "domyśli" się o co chodzi i wstawi odpowiednią figurę. Jeśli nie chcemy, aby program ingerował w rysowane kształty, należy zaznaczyć opcję Freehand.

Edytując zawartość tablicy, możemy posłużyć się szeregiem gotowych elementów: w przyborniku dostępny jest zbiór rozmaitych strzałek, a jeśli zajrzymy do menu Drawings/Toolkits, znajdziemy tam dużo innych prostych rysunków, gotowych do skopiowania.

Po kliknięciu dowolnego obiektu można zmodyfikować niektóre jego cechy: zmienić wielkość, położenie, grubość konturu, obrócić o 90 stopni. W niektórych sytuacjach przydadzą się zapewne opcje służące do grupowania i rozdzielania obiektów, znane m.in. z edytorów grafiki wektorowej.

Podgląd tablicy można w każdej chwili udostępnić znajomym, wysyłając im e-mailem odpowiednie zaproszenie. Oprócz tego możliwa jest praca zbiorowa nad danym szkicem/projektem i dzielenie się na bieżąco uwagami, także w trybie audiowizualnym.

Opisane wyżej cechy charakteryzują darmową wersję usługi. Rejestrując konto w wersji Pro, uzyskujemy dodatkowo możliwość kontrolowania dostępu do swoich prac, szyfrowania połączeń oraz eksportowania ich na komputer w formacie SVG. Cena konta Pro zależy od liczby użytkowników: jedna osoba zapłaci 8 USD miesięcznie, zespół składający się ze stu osób - 200 USD za taki sam okres.

Plusy:

  • automatyczne korygowanie figur rysowanych odręcznie
  • możliwość pracy grupowej
  • biblioteka gotowych kształtów

Minusy:

  • mało opcji i narzędzi do rysowania
  • minimalne możliwości zmiany właściwości narzędzi

Podsumowanie: dobry sposób na wizualne wyrażanie pomysłów i dzielenie się nimi ze znajomymi lub współpracownikami.