Daktyloskopia na USB

Firma Sony opracowała nową wersję nośnika danych Micro Vault USB. Miniaturowy moduł pamięci flash został wzbogacony o... skaner linii papilarnych, umożliwiający kontrolowanie dostępu do komputera.

Daktyloskopia na USB

Sony Micro Vault

Nowy Micro Vault może zmagazynować do 128 MB danych. Po podłączeniu do portu USB komputera, urządzenie służy do autoryzowania dostępu do maszyny - zanim użytkownik zaloguje się do systemu lub wyłączy zabezpieczony hasłem wygaszasz ekranu, będzie musiał przyłożyć palec do czytnika linii papilarnych. Jeśli odcisk palca będzie zgodny z wprowadzonym wcześniej wzorcem, dostęp zostanie udzielony; jeśli nie - użytkownik nie będzie mógł korzystać z komputera.

Za kontrolę dostępu odpowiedzialne będzie dystrybuowane wraz z nowym Micro Vault oprogramowanie. Urządzenie obsługuje obydwie wersje interfejsu USB - zarówno 1.1, jak i 2.0. W pierwszym przypadku możliwe jest uzyskanie transferu danych na poziomie 1 MB/s, zaś w drugim -

5 MB/s. Micro Vault jest kompatybilny zarówno z systemami z rodziny Windows (od 98), jak i Mac OS - z tym, że użytkownicy komputerów Macintosh będą mogli wykorzystywać urządzenie wyłącznie jako nośnik (nie możliwe jest korzystanie z funkcji kontroli dostępu). Micro Vault w Europie kosztować będzie ok. 130 euro.

Więcej informacji:

http://www.sony.com