Damn Small - kieszonkowy Linux

Ukazała się nowa wersja dystrybucji Damn Small Linux. Nie wymaga ona instalacji, mieści się na bootowalnej płycie o wielkości zaledwie 50MB. Nie oznacza to bynajmniej, by była mniej funkcjonalna czy też uboższa od innych dystrybucji linuksowych.

Damn Small Linux posiada środowisko graficzne, odtwarzacza dźwięku, w tym popularny program XMMS, klienta FTP client, przeglądarkę internetową, klienta poczty elektronicznej, arkusz kalkulacyjny, edytory tekstu, menadżera plików, komunikator internetowy, a także wiele innych przydatnych programów. Pomimo, że jest to tzw. Live CD, dystrybucję można również zainstalować na dysku twardym.

Ze względu na to, że wszystkie aplikacje są bardzo małe i szybkie, jest to rozwiązanie dobre zwłaszcza dla posiadaczy starszych komputerów. W najnowszej wersji 0.8.1 dodano m.in. opcję Make USB edition do menu narzędziowego, nowy graficzny interfejs użytkownika do tworzenia backupu i przywracania plików, nowe menu konfiguracyjne wydruku, wsparcie dla większej ilości urządzeń, m.in. dla USB pen drive. Obraz płyty wielkości 48.9MB można pobrać ze strony producenta.

Więcej informacji: http://www.damnsmalllinux.org


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: