Dane 3,8 miliarda użytkowników Facebook i Clubhouse zostały wystawione na sprzedaż

Autor wpisu żąda 100.000 dolarów za pełną bazę danych, ale jest również skłonny podzielić archiwum na mniejsze części dla potencjalnych nabywców.

fot. cybernews.com

Analitycy CyberNews twierdzą, że baza danych wydaje się zawierać nazwiska, numery telefonów i inne informacje umożliwiające identyfikację osób (PII). Baza danych została rzekomo skompilowana poprzez połączenie 3,8 miliarda numerów telefonów z wcześniej skradzionej bazy danych Clubhouse z profilami właścicieli na Facebooku, co czyni ją cenną dla oszustów.

Dane 3,8 miliarda użytkowników Facebook i Clubhouse zostały wystawione na sprzedaż

fot. cybernews.com

Jeśli jest prawdziwa, taka baza danych "może służyć jako kopalnia złota dla oszustów" - uważa starszy badacz bezpieczeństwa informacji w CyberNews, Mantas Sasnauskas. Według niego, oryginalna lista z Clubhouse nie była zbyt przydatna dla oszustów, za to dodanie profili użytkowników na Facebooku wnosi o wiele więcej kontekstowych informacji o właścicielach numerów telefonów, w tym nazw użytkowników i ich lokalizacji.

Zobacz również:

  • Najlepsze darmowe sieci VPN 2023. Czy naprawdę warto płacić za VPN?
  • Facebook - jak usunąć konto?

Sasnaukas wyjaśnia, że jeśli baza danych jest rzeczywiście autentyczna, dane te mogą być wykorzystane do opracowania wszelkiego rodzaju złośliwych kampanii. Na przykład, oszuści mogą przeprowadzić ukierunkowane kampanie phishingowe.

Polecamy: Najlepszy antywirus 2021 - ranking top 10 antywirusów

Źródło: techradar.com, cybernews.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: