Dane lokalizacyjne ze smartfonów sposobem na walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

Nasze smartfony mogą pomóc w ograniczeniu skutków pandemii. Wszystko dzięki wbudowanej nawigacji satelitarnej.

Wielokrotnie informowaliśmy, że nasze smartfony potrafią nas śledzić. Zazwyczaj jest to działanie niepożądane, ale w obecnej sytuacji może okazać się, że śledzenie lokalizacji użytkowników pomoże opanować pandemię koronawirusa.

Dane lokalizacyjne ze smartfonów sposobem na walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

Źródło: macworld.com

Sytuacja na całym świecie z dnia na dzień staje się coraz bardziej poważna, a kolejni producenci przesuwają swoje premiery oraz odwołują konferencje prasowe.

Zobacz również:

  • Jaki pulsoksymetr kupić? Do czego służy? Już od 45 zł
  • Najlepszy antywirus 2023 - top 10 antywirusów

Organizacje pozarządowe oraz władze państw dotkniętych pandemią robią, co w ich mocy, aby ograniczyć skutki koronawirusa. Najnowsze informacje z The Washington Post donoszą, że rząd USA prowadzi obecnie rozmowy z technologicznymi gigantami takimi, jak Facebook, Google, Apple i Microsoft, a także szeregiem ekspertów w dziedzinie zdrowia, aby znaleźć rozwiązania pomagające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Eksperci badają możliwość anonimowego gromadzenia danych lokalizacyjnych i mapowania ich, aby na bieżąco monitorować rozprzestrzenianie się wirusa. Śledzenie użytkowników za pomocą ich smartfonów jest sprzeczne z etyką, ale pozwala szybko i skutecznie zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Dane lokalizacyjne ze smartfonów mogłyby pozwolić znacznie szybciej reagować w przypadku zakażenia. Rząd wiedziałby, kiedy i gdzie przebywał zarażony, co ułatwiłoby wprowadzenie kwarantanny. W jednym z wywiadów kierownictwo Facebooka mówiło, że rząd Stanów Zjednoczonych jest obecnie zainteresowany poznaniem wzorców, według których poruszają się ludzie. Facebook zgodził się udostępniać dane w formie statystyk od osób, które posiadają włączone usługi lokalizacyjne.

Urzędnicy z Biura Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu stwierdzili, że:

Amerykańskie firmy technologiczne zachęcają nas do korzystania z zaagregowanych, anonimowych danych w celu uzyskania kluczowych informacji na potrzeby modelowania COVID-19.

Obecnie nie wiadomo, czy Stany Zjednoczone zdecydują się na śledzenie swoich obywateli przy wykorzystaniu ich smartfonów.

Sprawdź, ile kosztuje smartfon z dwuzakresowym systemem GPS.

Źródło: wccftech.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: