Dane na odległość - wszystko o dyskach NAS

Twardy dysk w pececie jest dla jego użytkowników idealnym miejscem na przechowywanie danych. Jeśli pracujesz na kilku komputerach albo nad zespołowym projektem, lepiej wybrać napęd dostępny dla wszystkich. W domu warto mieć te same możliwości dla kolekcji filmów, zdjęć czy muzyki. Taki dostęp gwarantuje NAS.

NAS , czyli Network Attached Storage, jest obudową na jeden lub kilka twardych dysków obowiązkowo wyposażoną w gniazdko sieci Ethernet. Tą drogą udostępniać dane może także czynny bez przerwy zwykły pecet, ale NAS zrobi to sprawniej, zajmie mniej miejsca i zużyje mniej energii. To też komputer, ma procesor, pamięć i system operacyjny, tyle że wyspecjalizowany.

Podstawy NAS-ów

NAS-y bywają rozmaite ze względu na wielkość i możliwości. Największe tylko nazwą różnią się od serwerów, ale do domu i małych firm wystarczą formaty najmniejsze. Tylko takie modele, jedno-, najwyżej dwudyskowe, testujemy i umieszczamy w rankingach. Zanim wybierzesz odpowiedni dla siebie, warto poznać zestaw obowiązkowych umiejętności tego urządzenia, bonusy dodawane przez producentów i odróżniać cechy istotne od mniej ważnych.

Podstawową funkcją NAS jest udostępnianie plików komputerom pracującym z Windows, Linuksami, czy Mac OS X. Pośrednikiem w tej wymianie jest sieciowy system plików SMB/CIFS, mieszanka utworzona w ramach projektu Samba.

Głównym interfejsem NAS jest Ethernet, w nowszych - gigabitowy. Niektóre modele radzą sobie z powiększonymi ramkami Jumbo. Jeśli pośrednicy na drodze sygnału opanowali tę umiejętność - efektem może być przyśpieszenie transferu. Podobnie jak w wielu innych urządzeniach sieciowych, zarządzanie NAS odbywa się za pośrednictwem wbudowanej strony WWW.

Może być problem z pierwszym połączeniem, dopóki nie jest jeszcze znany adres IP. Zwykle programy dostarczane z małymi NAS-ami korzystają do jego znalezienia z funkcji Windows. Na szczęście jest wiele innych sposobów, żeby poznać ten adres, większość NAS-ów automatycznie pobiera odpowiednie dane z serwera DHCP, więc w najgorszym wypadku pozostaje przejrzenie jego logów.

Prawie we wszystkich urządzeniach NAS można utworzyć konto administratora, użytkowników, a następnie przydzielić im miejsce na dysku na wyłączność, chronione (lub nie) hasłem. Można ustanowić foldery publiczne, do których wszyscy będą mieli dostęp bez podania hasła. O wiele rzadziej spotyka się NAS z bardziej zaawansowaną administracją, możliwością tworzenia grup użytkowników czy obsługą Active Directory.

Z dyskiem lub bez

Pierwszą z kluczowych decyzją jest wybór, czy nowy NAS ma mieć dyski już zamontowane, czy też wybierzemy i włożymy je we własnym zakresie. Pierwsza opcja jest zazwyczaj tańsza, ale często jej słabą stroną jest brak możliwości samodzielnej wymiany dysku w wypadku jego uszkodzenia lub za małych rozmiarów. Pusty NAS musi być bardziej elastyczny, gotowy do sformatowania i obsługi szerszego wyboru dysków.

Urządzenia z kilkoma zatokami umożliwiają rozpoczęcie pracy z jednym i dokładanie następnych twardych dysków w razie potrzeby. Jeśli planuje się taki przyrost pojemności, warto pobrać instrukcję obsługi i zapoznać się z możliwościami migracji i rozszerzenia RAID. Pierwsza z nich zwykle jest dostępna tylko w ograniczonym zakresie, a rozszerzenie może trwać nawet cały dzień.


Zobacz również