Dane na właściwym miejscu

Dane, które powinny być magazynowane w naszych domach czy firmach, ciągle powiększają swoją objętość. W efekcie nawet największe twarde dyski i inne nośniki pamięci szybko się zapełniają i w końcu okazują się za małe. Dotyczy to także małych firm. Radzimy jak wybrać najkorzystniejszą możliwość. Nie czekaj z podjęciem decyzji, co robić, do momentu aż zabraknie Ci pamięci. Już teraz zacznij myśleć o swoich przyszłych potrzeb magazynowych, dzięki czemu nie będziesz tracić czasu i pieniędzy później.

serwer na 36 dysków

Informacje w postaci e-maili, dokumentów, prezentacji, baz danych, grafiki, zdjęć, filmów, plików audio i arkuszy kalkulacyjne są siłą napędową większości firm. Także aplikacje, które pracują na rzecz firmy i utrzymują ją w dobrej sprawności i gotowości wymagają dużo, coraz więcej miejsca na dysku. Prędzej czy później w małej firmie wyczerpią się dotychczasowe możliwości i będziesz potrzebował więcej miejsca żeby zaspokoić potrzebę przechowywania danych. A ta potrzeba rośnie także z powodu niechęci do usuwania plików zbędnych, które staje się zbyt pracochłonne w porównaniu do korzyści, które przynosi. Na dodatek wiele istniejących trendów powiększa ten głód przechowywania:

• Rosnąca biurokracja i konieczność udowadniania coraz większej liczby faktów wymaga od firm tworzenia i przechowywania rosnącej liczby kopii zapasowych różnych rodzajów danych, które bez tego mogłyby zostać usunięte lub stracone.

• Ze względów prawnych, wiele małych firm archiwizuje wiadomości e-mail z ostatnich pięciu lat a nawet starsze.

Zobacz również:

  • Twitch - kolosalna wpadka. Wycieka kod strony, a także zarobki użytkowników!
  • Własna strona internetowa - od czego zacząć?

• Aktywność wirusów i oprogramowania szpiegującego zmusza do coraz częstszego wykonywanie kopii zapasowych - co także wymaga miejsca i zwiększa zapotrzebowanie na pojemność.

• Każda nowa wersja aplikacji lub systemu operacyjnego wymaga więcej miejsca na dysku twardym od swego poprzednika.

• Rośnie tendencja do przechowywania dużych plików multimedialnych takich jak wideo i udostępniania ich użytkownikom w sieci.

To stwarza zapotrzebowanie na coraz bardziej zaawansowane rozwiązania pamięci masowych. Przechowywanie informacji i zarządzanie tym procesem staje się jednym z mało widocznych na pierwszy rzut oka kluczy do sukcesu firmy. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań dostępnych dla małych firm. Obejmują one zarówno różne sposoby jak i lokalizacje miejsca przechowywania. Często najlepszym rozwiązaniem jest połączenie różnych możliwości.

Sześć przykazań specjalisty od magazynowania danych

Małe firmy korzystają z technologii informatycznych w celu zmniejszenia kosztów i zwiększenia produktywności. Jako że wymagania biznesowe rosną a budżety w kryzysie się kurczą najnowsze trendy technologiczne dla małych firm podkreślają oszczędności i poprawę szybkości. Mimo, że są to rozwiązania dobre dla firm najmniejszych, wynikające z nich zwiększenie efektywności może przydać się w starszych i większych infrastrukturach pamięci masowej.

Dostęp do zaawansowanych technologii sprawia, że zadania są łatwiejsze i szybsze do wykonania, ale zyski z poprawy produktywności pracowników są niwelowane z powodu stale rosnącej ilości danych do przetworzenia i analizy. Jedno i drugie napędza popyt na większe możliwości magazynowania danych.

W konsekwencji, zakup i utrzymanie odpowiedniego miejsca dla nowych informacji elektronicznej, nie licząc zarządzania, przechowywania i tworzenia kopii zapasowych jest coraz większym wyzwaniem dla małych przedsiębiorstw.

Właściciele małych firm muszą zadać i odpowiedzieć na wiele pytań, jeśli chodzi o przechowywanie: Ile danych nie musimy przechowywać? Czy nasze obecne rozwiązanie odporne na naszą prognozowanego wzrostu firmy? Czy powinniśmy inwestować w nowe technologie? Czy mamy możliwość wznowienia operacji szybko po katastrofie, takich jak pożar lub powódź?

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele efektywnych opcji upraszczających przechowywanie danych. Wielu producentów oferuje proste i i dostępne rozwiązania z szerokiej gamy możliwości. Aby pomóc małym firmom specjaliści od przechowywania danych opracowali sześć następujących wskazówek. Chodzi nie tylko o początkujących, ale i bardziej doświadczonych użytkowników, którzy mają kłopoty z dostosowaniem eksploatowanych rozwiązań do swoich potrzeb.

1. Porozmawiaj z partnerem

Składowanie danych nie jest problemem jednowymiarowym. Małe firmy powinny ściśle współpracować z dostawcami sprzętu, oprogramowania i usług, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla wszystkich dzisiejszych i przyszłych potrzeb magazynowych. Dodatkowe korzyści z tworzenia stałych relacji z dostawcami mogą zaowocować rozwiązaniem problemów z konserwacją urządzeń, dostosowaniem procesów do zmieniających się warunków, znajomości najnowszych trendów dotyczących możliwości magazynowych oraz większymi zniżkami cen oferowanych zwykle stałym klientom.

2. Zastanów się nad zastosowaniem Network-Attached Storage (NAS)

W małych firmach, nawet jeśli istnieje sieć komputerowa, często pliki są przechowywane na indywidualnych twardych dyskach znajdujących się w poszczególnych komputerach. Warto zastanowić się nad scentralizowaniem tej rozproszonej struktury celu lepszej obsługi rosnącej ilości danych zawartych w wiadomościach e-mail i dokumentach elektronicznych. NAS zapewnia pracownikom szybki, dostęp do scentralizowanych danych w sieci i ostatecznie poprawia wymianę danych.

Większość współczesnych urządzeń pamięci sieciowych ma już wbudowane aplikacje do tworzenia kopii zapasowych. Jest to wygodne i zapewnia dodatkową ochronę. Bardziej zaawansowane urządzenia z większą liczbą zatok i dysków zapewniają lepszą ochronę danych i możliwość rozbudowy. Patrząc w przyszłość, coraz więcej urządzeń NAS będzie wyposażona we wbudowany system łączności bezprzewodowej, co nie tylko ułatwi przechowywanie danych i plików, ale także zrobienie następnego kroku w postaci, zapewnienia bezpośredniego dostępu do danych z dowolnego miejsca w biurze.

3. Chronić ważne dane biznesowe

Oprócz pracowników, informacja jest najważniejszą wartością niemal w każdej małej firmie. Jak je chronić? Recepta może być prosta. Najpierw powinno się skategoryzować dane według funkcji i aplikacji, a następnie utworzyć ranking szkód które mogą powstać w wyniku ich utraty i to według każdej kategorii. Im większe szkody tym częściej należy wykonywać kopię zapasową danej kategorii.

Warto dopilnować aktualizacji systemów składowania kopii zapasowych. Często są to szybsze wersje, które skracają czas potrzebny do wykonania kopii zapasowej, a może nawet skłonić do podjęcia decyzji tworzenia kopii w sposób nieprzerwany dla danych o znaczeniu krytycznym. Kolejne kopie powinny być przechowywane poza zakładem, w miejscu z dostępem sieciowym, ale z dala od głównego centrum danych.

4. Konsolidacja, aby zaoszczędzić miejsce i pieniądze

W miarę powiększania się rozmiarów i stopnia skomplikowania firmy i panującej zwykle tendencji do zapisywania i udostępniania wszystkiego potrzeby magazynowania danych rosną zwykle w postępie geometrycznym. Wraz ze wzrostem objętości, firmy powinny zastanowic się nad de-duplikacją oprogramowania i wielopoziomowego systemu pamięci masowej. Chodzi tutaj o wyeliminowanie powtórek i zmniejszenie w ten sposób wymagań przestrzennych i zaoszczędzenie na przedwczesnym zakupie dodatkowego miejsca. Konsolidacja również upraszcza wykonanie ewidencji i prowadzenie polityki i zarządzanie danymi. Jednocześnie zmniejszając zagrożenie wyciekiem danych i konsekwencjacmi prawnymi takiego wypadku.

5. Przedłużyć żywotność istniejących urządzeń

Ciepło generowane przez sprzętu IT, zwłaszcza gdy jest on umieszczony w małych pomieszczeniach, może zmniejszyć żywotność urządzenia. Sprawdź, czy jest należycie chłodzone. Czy szczeliny wlotowe i wylotowe nie są zablokowane. Czy zbyt wiele zimnego powietrza nie ucieka na zewnątrz zamiast chłodzić podzespoły. Dostarczenie zimna w potrzebne miejsce będzie nie tylko zdrowsze dla sprzętu i przedłuży jego żywotność, ale także zmniejszy koszty chłodzenia.

6. Umożliwić zdalny dostęp

Małe firmy często koncentrują się tak bardzo na ochronie i tworzeniu kopii zapasowych danych, że nie podejmują kroków w celu zapewnienia ich pracownikom dostępu do tych danych na odległość, jeżeli biuro jest zamknięte z powodu katastrofy lub jakiegoś innego powodu. Do dyspozycji jest zarówno tradycyjny VPN jak i bezprzewodowy PugoPlug.

Te proste wskazówki pomogą Ci w podejmowaniu świadomych decyzji podczas zakupu, wdrożenia i utrzymywania małych rozwiązań pamięci masowej firmy.

Budowanie relacji z dostawcami, badanie swoich możliwości magazynowania i prawidłowe opieki nad istniejącymi urządzeniami pomoże Ci zarządzać większą ilość danych, redukować koszty i chronić firmę przed utratą lub uszkodzeniem informacji - teraz i w przyszłości.

Recepta

W jaki sposób zadecydować co jest najlepsze w konkretnych warunkach? Po pierwsze, należy przeanalizować potrzeby w zakresie przechowywania zarówno pod względem pojemności jak i lokalizacji fizycznej. Następnie należy przyjrzeć się możliwościom przechowywania, które najlepiej pasują do tych potrzeb. Wreszcie, trzeba opracować plan wdrożenia tych rozwiązań, które się wybrało.

Jakie są Twoje Potrzeby magazynowe?

Małe firmy powinny najpierw ocenić przechowywanie potrzeb związanych z ich aplikacji, ich dane, oraz jak i gdzie oni mieć dostęp do tych danych. Na początek postaraj się odpowiedzieć na tych kilka pytań:

• Które aplikacje generują największą ilość plików?

• Jakie aplikacje uruchamiane na których serwerach?

• Ile lat mają dane?

• Ile z nich jest duplikatami lub nie są aktualne?

• Ile z nich nie jest związanych z biznesem?

• Jak szybki powinien być dostę do tych danych?

• Z których miejsc musisz mieć dostęp do których danych?

Kiedy zdasz sobie sprawę z jak duża masą danych masz do czynienia i gdzie one mają być zlokalizowane będzie Ci łatwiej ocenić w jakim stopniu rozmaite pomysły i rozwiązania będą pasowały do Twoich potrzeb.

Opcje przechowywania

Małe firmy mają więcej możliwości do przechowywania danych niż kiedykolwiek wcześniej.Do dyspozycji jest cały wachlarz od pamięci flash do sieci SAN. Mogą być zlokalizowane w rózny sposób, od noszonych ze sobą pendrajwów, aż do systemów pamięci masowej, które mogą znajdować się fizycznie w dowolnym miejscu w sieci. Oto bardziej szczegółowe spojrzenie na niektóre z tych opcji:

Pamięci flash w postaci pendrajwów.

Ten rodzaj dysków jest szczególnie atrakcyjny dla mobilnych profesjonalistów. Pamięci flash zużywają mało energii, są wystarczająco małe, aby zmieścić się na pęku kluczy i nie mają żadnych ruchomych części. Możesz podłączyć pamięć flash do laptopa przez port USB, wymienić dane lub wykonać kopię zapasową plików gdzieś w terenie. Niektóre pendrajwy USB pozwalają nawet na szyfrowanie. W ten sposób chroni się pliki przed odczytaniem w razie zgubienia lub kradzieży pamięci. Warto zastanowić się nad przechowywaniem tam danych programu Outlook (takich jak ostatnich e-maili i pozycji kalendarza), zakładek Internet Explorera, plików a nawet niektórych aplikacji desktopowych. Dzięki temu możesz zostawić swojego laptopa w domu i po prostu podłączyć się z dyskiem USB do pożyczonego komputera.

• Zewnętrzny dysk twardy.

Prostym i stosunkowo niedrogim sposobem powiększenia pamięci w komputerze jest podłączenie do niego zewnętrznego dysku twardego. Jednak zewnętrzne dyski twarde podłączane bezpośrednio do komputerów mają kilka wad. Po pierwsze wszystkie pliki które są przechowywane tylko na tym napędzie muszą być zarchiwizowane. Po drugie, w przypadku potrzeby skorzystania z tych danych gdzieś w terenie musisz pamiętać, żeby je wcześniej skopiować na pendrajwa USB, dysk optyczny lub inny rodzaj pamięci dostępny z laptopa. Wreszcie, w przypadku pożaru lub innej katastrofy w miejscu prowadzenia działalności, dane nie będą chronione.

• Przechowywania danych online.

Usługi zapewniające zdalne przechowywanie danych przedsiębiorstwa i tworzenie kopii zapasowych przez Internet oferują wiele istotnych korzyści. Obejmują cały wachlarz opcji od tworzenia kopii zapasowych najważniejszych plików do udostępnie bezpiecznego, zdalnego serwera, chroniącego dane przechowywane w miejscu prowadzenia działalności. Możesz łatwo udostępniać duże pliki klientom, partnerom i innym współpracownikom poprzez zapewnienie im chronionego hasłem dostępu do usługi pamięci online, eliminując potrzebę wysyłania tych dużych plików e-mailem. W większości przypadków, można zalogować się do swojego konta z dowolnego komputera przy użyciu przeglądarki internetowej - to świetny sposób na pobieranie plików, gdy jest się z dala od komputera. Tempo pracy zdalnych magazynów danych, zwłaszcza podczas początkowej sesji tworzenia kopii zapasowych mogą wydawać się niewielkie, jednak jest ono uzależnione od wydajności połączenia sieciowego. Jeśli w grę wchodzą częste transmisje dużych plików, możesz zainwestować w dostęp do sieci wyższej prędkości.

Dane na właściwym miejscu

NAS-y mają spore możliwości

Dyski sieciowe, NAS

Popularne NAS-y zapewniają szybki, prosty i niezawodny dostęp do danych w środowisku sieci IP. Rozwiązania NAS są odpowiednie dla małych i średnich przedsiębiorstw wymagających dużych ilości taniej pamięci, do której dostep przez sieć musi mieć wielu użytkowników. A biorąc pod uwagę, że wiele małych firm nie ma działów IT, rozwiązania tak proste jak NAS są dla nich dodatkowo atrakcyjne.

NAS-y mogą być różnej wielkości. Najmniejsze mają jeden dysk twardy z portem Ethernet lub wbudowaną łącznością Wi-Fi i kosztują około 500 złotych z terabajtowym dyskiem twardym na pokładzie. Bardziej skomplikowane rozwiązania mogą również zapewnić dodatkowe porty USB, FireWire i eSATA, co pozwala na podłączenie dodatkowych zewnętrznych dysków twardych i w ten sposób skalowanie całkowitej pojemności nośników w firmie. Niestety pojemność dodatkowych dysków rzadko można w jedną całość połaczyć z tą, która jest umieszczona wewnątrz urządzenia. Przyczyną tego niedogodnienia są różne formaty plików na obu nośnikach. Wewnątrz NAS-a jest zwykle jeden z systemów linuksowych, na zewnątrz FAT, NTFS lub kilka innych.

• Z dyskiem lub bez

Pierwszą z kluczowych decyzją podczas kupowania NAS-a jest wybór między urządzeniem już wyposażonym w dyski a takim, do którego wybierzesz je i włożysz sam. Pierwsza opcja jest zazwyczaj tańsza, ale często jej słabą stroną jest brak możliwości samodzielnej wymiany napędu. Urządzenia z kilkoma zatokami pozwalają na rozpoczęcie pracy z jednym i dokładanie następnych twardych dysków w razie potrzeby.

• Babel formatów

Podstawową funkcją NAS-a jest udostępnianie plików komputerom, konsolom, telewizorom sieciowym, tabletom i innym urządzeniom. Problem w tym, że mogą nimi kierować różne systemy operacyjne. Do Windows, Mac OS X oraz Linuksa doszły systemy do urządzeń przenośnych: iOS, Windows Phone, BlackBerry czy Android. Dlatego pośrednikiem w tej wymianie jest wspólny, sieciowy system plików SMB / CIFS.

Najlepiej, jeśli mały serwer jest podłączony do rutera. To urządzenie organizujące małą sieć i połączenie między jej składnikami. Jedno z wyjść rutera jest skierowane do internetu i udostępnia jego zasoby wszystkim w sieci. Każde z urządzeń komunikujących się z ruterem otrzymuje od niego swoją wizytówkę, czyli unikatowy adres IP. Od tej czynności rozpoczyna się nie tylko budowanie sieci od początku, ale i powiększanie jej o kolejne składniki. Jednym z nich może być NAS.

W wypadku podstawowych funkcji zarządzanie serwerem jest bardzo proste i nie wymaga od użytkownika żadnych kwalifikacji. Często funkcje NAS-a są podzielone na prostsze, dla wielu użytkowników, i bardziej skomplikowane, przeznaczone dla jednej osoby - administratora. Największego obycia z sieciami wymaga jego instalacja, ale coraz częściej producenci serwerów dostarczają programy, które wykonują tę czynność prawie automatycznie.

• Nowinki

Producenci NAS-ów starają się nadążać za zmianami technologicznymi. Pierwsza z nowinek to szybszy interfejs dyskowy SATA III o wydajności 6 GB/s - rozwiązanie przygotowane raczej na użytek SSD, dyskom mechanicznym niezbyt się przyda. Bardziej użyteczne są następne nowości: USB 3.0 oraz pokonanie bariery dwóch terabajtów pojemności twardych dysków. Dziś większość nowych NAS-ów obsługuje duże dyski, normą jest ograniczenie pojemności jednego do trzech terabajtów. USB 3.0 dopiero raczkuje, ale już stało się bardzo ważnym elementem serwera. Na tyle ważnym, że producenci wprowadzają nowe modele z obsługą tego interfejsu jakby poza normalnym cyklem. W poprzednim teście mieliśmy je w dwóch serwerach, Netgearze i Freecomie, dzisiaj prezentujemy dwie następne nowości, od Synology i QNAP-a. NAS-y mają szybkie, gigabitowe interfejsy - w konfrontacji z nimi USB w wersji drugiej przypominało żółwia. Szybsze USB pozwoli na dołączanie dodatkowej pojemności dyskowej bez ograniczenia wydajności. Dziś niby mamy zewnętrzne SATA na dodatkowe dyski, ale pozostaje ono niepopularnym dziwolągiem. Wydajne USB ma dużo większe szanse na upowszechnienie.

• Dodatki

Udostępnianie plików pozostaje najważniejszym zadaniem NAS-a, ale coraz częściej jest uzupełniane o dodatkowe możliwości. W większości chodzi o nowe funkcje, realizowane przez samo urządzenie, bez pomocy komputera. W pierwszej kolejności chodzi o FTP, które dostarcza alternatywnego dla SMB / CIFS sposobu zapisywania i odczytywania plików. Zwykle ma wydajność o kilkanaście procent niższą.

Kolejnym uzupełnieniem jest serwer druku. Chodzi o udostępnienie drukarki ze złączem USB użytkownikom sieci. W tym systemie pracy najczęściej obsługiwane są tylko sterowniki do Windows, rzadziej postscriptowe. Większość implementacji serwera druku po prostu otwiera połączenie, nie troszcząc się o detale. Rzadko możliwe jest sterowanie kolejką wydruku, nie mówiąc o współpracy ze skanerem w urządzeniu wielofunkcyjnym. Najlepiej trzymać się z daleka od tych rozwiązań i korzystać z niewiele droższych drukarek czy kombajnów oryginalnie wyposażonych w kartę sieciową. Inną z nowinek jest obsługa kamer IP. Używane do monitoringu produkują zazwyczaj ogromną ilość materiału, dla którego NAS-y ze swoją pamięcią dyskową mogą pełnić funkcję rejestratora.

Wiele NAS-ów obsługuje serwery WWW umieszczone na swoich dyskach. Różnią się stopniem skomplikowania. Najprostsze są tylko graficznym opakowaniem FTP. Niektóre obsługują szyfrowany HTTPS, który poza zdalnym administrowaniem nie ma większego znaczenia dla wymiany plików. Czasem producent oddaje do dyspozycji użytkownika interpreter PHP i bazę MySQL. To pozwala na budowanie dynamicznych stron WWW, których zmienna treść jest każdorazowo pobierana z bazy. Lista umiejętności NAS-ów stale się rozszerza, ostatnią nowinką jest utworzenie i obsługa własnej chmury albo podłączenie się do cudzej. Zresztą same chmury są konkurencją dla NAS-ów, oferują podobne usługi, ale pozostają całkowicie poza kontrolą swych użytkowników.

Wiele NAS-ów obsługuje w specjalny sposób multimedia wyposażone w UPnP AV oraz DLNA. Nie jest on konieczny do odtwarzania filmów i muzyki na komputerze, ale ułatwia penetrację sieci innym urządzeniom. Na przykład telewizor sieciowy jest może znaleźć i odtworzyć prezentację dla klienta zapisaną na dyskach serwera. Na koniec warto wspomnieć o samodzielnym pobieraniu z internetu. Typowe rozwiązanie, tzw. stacja pobierania, radzi sobie z zamówionymi listami torrentów, plików ściąganych przez FTP bądź HTTP i umieszcza je we wskazanym miejscu na dysku twardym bez pomocy zewnętrznego komputera. Bardzo pożyteczne narzędzie, coraz częściej dostępne.

• Wydajność

Wydajność jest kluczowym parametrem serwera - wie to każdy, kto czekał minutę lub dłużej na transfer danych. Niestety nie wszystko zależy od NAS-a. Bywa, że o sprawności całego systemu decydują inne elementy. Wąskim gardłem może się okazać komputer klienta albo przepustowość sieci, zwłaszcza bezprzewodowej. W tym wypadku przyśpieszenie NAS-a niewiele pomoże.

W największym stopniu wydajność serwera zależy od rodzaju procesora i częstotliwości jego taktowania. Oprócz CPU, o wydajności urządzenia decyduje wielkość pamięci RAM, rodzaj systemu operacyjnego i format plików. Rzadko ograniczeniem są parametry samych dysków, czas dostępu czy transfer (producenci NAS-ów sprzedawanych razem z HDD chętnie wykorzystują "zielone" dyski, czyli wersje cichsze, energooszczędne, ale mniej wydajne). Warto zwrócić uwagę, że wbrew teorii i oczekiwaniom połączenia dysków w RAID 0 nie zwiększają wydajności.

NAS-y mogą również oferować funkcje serwera druku, która pozwala na łatwe udostępnianie jednej drukarki wielu użytkownikom. To się może nie udać z kombajnami łączącymi funkcje drukowania i skanowania.

W NAS-ach wyposażonych co najmnej w dwa dyski można zainstalować macierz RAID (Redundant Array of Independent Disks). W zależności od liczby dysków te macierze oferują wiele poziomów poprawy bezpieczeństwa i wydajności. Najbezpieczniejszy jest RAID 1, który składa się z dwóch lub większej liczby równorzędnych twardych dysków zamontowanych w jednym urządzeniu podłączonym do sieci. Pliki zapisane na dysku głównym są automatycznie zapisywane również i na pozostałych dyskach. Ta zautomatyzowana redundancja oznacza, że jeśli pierwszy dysk umiera, nadal będziesz mieć dostęp do wszystkich aplikacji i plików na następnym dysku.

Najczęściej mamy wybór między instalacją jednodyskową a wielodyskowym RAID-em. Korzyść z macierzy jest ograniczona. Przydaje się w razie awarii dysku, ale nie pomoże w razie defektu zasilania, uszkodzenia kontrolera, fizycznego zniszczenia lub kradzieży urządzenia.

Raczej nie warto stosować tablic dyskowych, jeśli potrzebną pojemność można uzyskać za pomocą jednego dysku. Tą granicą dzisiaj są dwa terabajty. Pod tym względem NAS-y pozostają w tyle za komputerami. Jeśli potrzeby urosną, można będzie dołożyć następny dysk lub nawet NAS, oszczędzając na wydatkach. Większość urządzeń ma gniazdo USB do podłączenia dodatkowej pamięci masowej, ale zwykle nie udaje się jej dołączyć do udziału utworzonego z dysków zamontowanych wewnątrz. Na przeszkodzie stoi różnica formatów plików. W NAS-ach z reguły używa się formatu plików nieobsługiwanego przez Windows. XFS czy ext2/3/4 zdają lepiej egzamin w tej roli.

NAS-y mogą również przejąć udostępnianie plików od innych serwerów w sieci, tym samym zwiększając ich wydajność. System NAS pozwala na konsolidację pamięci, zwiększenie wydajności i redukcję kosztów, uproszczenie zarządzania przechowywaniem oraz tworzeniem kopii zapasowych i odzyskiwaniem danych, a także pozwalają na łatwe skalowanie i sprostanie w ten sposób rosnącym potrzebom co do magazynowania danych.

Opracowanie planu

Przed dokonaniem inwestycji w rozwiązania z zakresu przechowywania danych warto skonsultować się z zaufanym doradcą IT i zapytać która opcja albo opcje będą najlepiej odpowiadać obecnym i przyszłym potrzebom firmy. Następnie należy utworzyć plan zbudowania systemu magazynowania uwzględniając które dane kiedy i gdzie będą Twojej firmie potrzebne

Może warto wziąć pod uwagę wynajęcie po prostu usługi przechowywania danych, która zapewni potrzebne pojemności oraz udostępni podstawowe funkcje zarządzanie pamięcią masową. System za który płacisz regularnie co miesiąc niewielkie sumy - może być najtańszym rozwiązaniem dla małych firm cierpiących na brak gotówki. Wydaje się także możliwe zwrócenie się do dostawcy Internetu, który mając zagwarantowane stał dochody mógłby podjąć się współfinansowania rozwiązań typu NAS.