Dane odporne nawet na ogień - nowoczesne sejfy i kasetki

Żaden nośnik danych, nawet najdroższy, nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa. Wystarczy powódź, pożar, mechaniczne uszkodzenie czy zwykłe złodziejstwo i twoje cenne dane znikną na zawsze. Możesz jednak znacznie zwiększyć ich bezpieczeństwo, przechowując nośniki w profesjonalnych sejfach.

Najczęściej wśród powodów utraty danych wymieniamy wirusy, które potocznie są skrótem myślowym dla wszelkich możliwych odmian infekcji komputera (a także ataków hakerskich), oraz awarie sprzętowe - tu prym wiedzie uszkodzenie twardego dysku. O wiele rzadziej wskazujemy pożary, zalania (niekoniecznie wskutek powodzi - wystarczy pęknięta rura lub wylana gorąca herbata) oraz kradzieże, co może dziwić, zważywszy że skala zjawiska jest znaczna. W zeszłym roku w Polsce wybuchło ponad 17 tys. pożarów obiektów mieszkalnych, a ponad 20 tys. razy straż pożarna interweniowała w obiektach użyteczności publicznej i zakładach produkcyjnych. Te statystyki są porażające - wynika z nich, że każdego dnia wybucha średnio ponad 100 pożarów. Wciąż też słyszy się o powodziach i podtopieniach. Ponadto wszystkie urządzenia elektroniczne, a zwłaszcza cenne laptopy i przenośne twarde dyski, są szczególnie narażone na kradzież. Dotyczy to również pamięci USB (pendrive'ów), które ze względu na niewielkie rozmiary są często zwyczajnie gubione.

Nie ulega wątpliwości, że straty spowodowane utratą danych cyfrowych mogą być bardzo dotkliwe. Wprawdzie nie sposób zapobiec pożarom, powodziom czy kradzieżom, można jednak znacznie zminimalizować związane z nimi ryzyko. Dodajmy od razu, że nie mówimy tu o jakichś wyszukanych technikach zabezpieczeń, wymagających dużych nakładów finansowych czy nastręczających problemów organizacyjnych. Chcemy zwrócić uwagę czytelnika na metodę prostą, stosunkowo tanią i znaną od dawna, a mianowicie sejfy i kasetki. Nadają się one równie dobrze do przechowywania kosztowności i cennych dokumentów papierowych, jak i urządzeń elektronicznych i nośników pamięci, a ich skuteczność została potwierdzona tysiące razy, tak w przeszłości, jak i obecnie.

Wymiary sejfów są tak dobrane, by zmieściły się w nich powszechnie używane nośniki pamięci (np. płyty CD/DVD), a także urządzenia elektroniczne, a w szczególności laptopy.

Wymiary sejfów są tak dobrane, by zmieściły się w nich powszechnie używane nośniki pamięci (np. płyty CD/DVD), a także urządzenia elektroniczne, a w szczególności laptopy.

Odporność gwarantowana

W nowoczesnych sejfach wyróżnia się pięć rodzajów ochrony: przed ogniem, przed działaniem wody, przed eksplozją, przed upadkiem z wysokości oraz ochronę danych. W zależności od przeznaczenia każdy sejf dopuszczony do sprzedaży musi przejść serię testów i na tej podstawie otrzymuje stosowne certyfikaty.

Ochronę przed długotrwałym działaniem wysokich temperatur bada się za pomocą trzech testów: 1/2 godz. w temperaturze 843oC, 1 godz. w temperaturze 927oC oraz 2 godz. w temperaturze 1010oC. W żadnym z nich temperatura wewnątrz sejfu nie może przekroczyć pewnej określonej wartości, wymaganej do ochrony danej kategorii przedmiotów: np. dokumentów papierowych, nośników danych.

Test ochrony przed upadkiem z dużej wysokości i jednoczesnym działaniem wysokiej temperatury wygląda tak: sejf jest rozgrzewany do temperatury 843oC przez 30 minut, następnie zrzucany z wysokości 9 m, ochładzany odwracany i ponownie rozgrzewany do jeszcze wyższej temperatury 927oC.


Zobacz również