Dane osobowe 17 mln Niemców w rękach złodziei

Przedstawiciele niemieckiego kolosa telekomunikacyjnego, Deutsche Telekom, potwierdzili doniesienia tygodnika "Der Spiegel" i przyznali, że w 2006 złodzieje wykradli z firmy dane osobowe ponad 17 milionów Niemców. Sprawców do tej pory nie odnaleziono.

"Der Spiegel" doniósł o bardzo poważnym przestępstwie w koncernie telekomunikacyjnym Deutsche Telekom. Gdyby nie publikacja tygodnika, sprawa najprawdopodobniej nigdy nie ujrzałaby światła dziennego.

Według "Der Spiegel", w 2006 roku złodziejom udało się wykraść z Deutsche Telekom dane osobowe nawet 17 milionów abonentów telefonii komórkowej T-Mobile, w tym również polityków czy osób publicznych. Wśród informacji znalazły się m.in. imiona i nazwiska klientów, daty urodzenia, adresy zamieszkania i e-mail oraz numery telefonów. Wiadomo, że część bazy została sprzedana przez internet.

Deutsche Telekom nie informowała o zajściu. Koncern zmienił zdanie dopiero teraz, kiedy dowiedział się o nadchodzącej publikacji "Der Spiegel". Firma potwierdziła wiadomość o kradzieży i skierowała sprawę do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (wcześniej sprawą zajmowała się prokuratura).

Problem wycieku danych w naszym państwie poruszył ostatnio dziennik "Polska". Pisaliśmy o tym w artykule "Polska: twoje dane osobowe są na czarnym rynku".


Zobacz również