Dane ujawnione przez Lulzsec skutkują pierwszymi oszustwami

Hasła skradzione przez grupę hakerów Lulzsec są wykorzystywane do przejmowania kont w różnych serwisach społecznościowych, sklepach internetowych i innych miejscach w sieci. Działanie to jest możliwe, gdyż powszechną praktyką jest stosowanie jednego hasła do wielu kont.

Debbie Crowell jako jedna z pierwszy ucierpiała w efekcie działania grupy Lulzsec. Z jej konta Amazon ktoś zamówił iPhone'a z ekspresową dostawą za 712 dolarów. Jest ona jedną z 62 000 osób, których dane zostały wykradzione przez hakerów i opublikowane w Internecie.

Nie wiadomo skąd wykradziono wszystkie adresy, ale przynajmniej 12 000, a w tym dane Crowell, pochodziły z forum Writerspace.com. W ostatnim czasie Lulzsec zaatakowało także wiele organizacji rządowych takich jak centralna agencja wywiadowcza CIA i amerykańskie siły zbrojne. Atakowane są także różne serwisy związane z grami komputerowymi. Głównym celem grupy jest sianie zamętu.

Zobacz również:

Po umieszczeniu w sieci wykradzionych adresów e-mail i haseł, rożne osoby zaczęły informować, że przy ich użyciu włamywały się do kont Facebooka, Twittera lub gier MMO takich jak World of Warcraft. Rozmawiali tam ze znajomymi swoich ofiar, zamieszczali obsceniczne zdjęcia itp.. Zachowania takie są bez dwóch zdań bardzo niedojrzałe i całkowicie nieetyczne, a przy tym wywołują chaos i są niebezpieczne.

Dla Crowell i innych osób problemem okazało się używanie tego samego hasła do wszystkich swoich kont w Internecie, co jest powszechną praktyką. Wystarczy wyciek z jednego z serwisu, w którym jesteśmy zarejestrowani i wszystkie nasze konta w sieci stają się dostępne.