Dane z komórki


Dwuzakresowe (GSM 900 i 1800) telefony Motoroli z możliwością podłączenia modemu programowego.

Dwuzakresowe (GSM 900 i 1800) telefony Motoroli z możliwością podłączenia modemu programowego.

Trzeci sposób, modem wbudowany w słuchawkę, to najbardziej elegancka i najprostsza w użyciu komunikacja z komputerem. Znaleźć ją jednak można w najdroższych telefonach ostatniej generacji. Modem - jako karta PC - jest po prostu wmontowany w aparat, a użytkownik wraz z komórką otrzymuje płytę CD-ROM lub dyskietkę ze sterownikami modemu do systemu operacyjnego peceta. Po zainstalowaniu sterowników komputer komunikuje się z telefonem jak ze zwykłym modemem - poprzez kabel szeregowy lub port podczerwieni, który znajduje się w aparacie. Nie trzeba więc się o nic więcej martwić, ale taka przyjemność oczywiście odpowiednio kosztuje.

Wszystkie powyższe systemy łączenia komputera ze światem poprzez telefon komórkowy "cierpią" na razie na dość istotną wadę: umożliwiają transfer na poziomie 9600 b/s, co przy obecnych wielkościach plików dokumentów czy stron WWW jest boleśnie odczuwalne. Niemniej jednak pozwalają pozostać w kontakcie wszędzie tam, gdzie tylko dociera sygnał sieci telefonii cyfrowej.

Szybkość połączeń już niedługo zrówna się z przesyłaniem danych tradycyjnymi liniami telefonicznymi, a nawet je przewyższy. Stanie się tak dzięki sprytniejszym, aktywnym systemom przydziału czasu dla poszczególnych komórek. Dziś każdy aparat, z którego prowadzona jest rozmowa, ma przydzielony przez sieć kanał czasowy: w równych odstępach czasu komórka ma prawo nadawać informacje o ściśle określonej długości trwania. Jako że te ramy czasowe mierzone są w milisekundach, nie jesteśmy w stanie wychwycić przerw w rozmowie, tak jak nie zauważamy poszczególnych klatek filmu kinowego. Lecz przy transmisji danych komputerowych taki podział istotnie wpływa na wielkość transferu. Jeśli np. w tym samym czasie jedna komórka żąda potężnych ilości danych, a dziesięć innych jest zupełnie bezczynnych, ich okna czasowe są niewykorzystane, a cała operacja - nieefektywna. Dąży się więc do tego, by sieć przydzielała telefonom niejednakowe pasma na podstawie zgłoszonych przez nie żądań. W ten sposób nasza przykładowa komórka przejmie w danej chwili wszystkie okna czasowe pozostałych dziesięciu, efektywnie wykorzystując pasmo i podwyższając transfer.

Nie tylko w świat

Komunikacja z komórką to nie tylko usługa modemowa. Dzięki możliwości wymiany danych pomiędzy komputerem a telefonem użytkownik otrzymuje większą swobodę w posługiwaniu się swym aparatem. Nie musi już wystukiwać wiadomości SMS na nieporęcznej klawiaturce aparatu, lecz wpisuje je i wysyła z peceta tak jak pocztę elektroniczną; tak jak w klientach e-mail zarządza odebranymi wiadomościami oraz książką adresową. Również książka telefoniczna staje się o wiele prostsza w obsłudze, gdy można ją zmieniać w odpowiedniej aplikacji na komputerze. Mało tego, jeśli użytkownik peceta ma bazę telefonów w programie PIM typu MS Outlook czy Lotus Organizer, bez problemu może ją synchronizować z bazą w komórce.

Niektóre modele aparatów mają funkcję kalendarza: zapamiętują i informują o spotkaniach czy uroczystościach w danym dniu. Informacje tego rodzaju także można wprowadzić z komputera albo przenieść wprost z PIM-u. Słuchawka spełnia więc rolę nie tylko telefonu, ale i typowego zarządcy informacjami osobistymi. Gdy jeszcze pozwala komponować dźwięki dzwonków czy projektować graficzne elementy menu za pomocą peceta, to staje się praktycznie multimedialnym mikrokomputerem.

Teraz wiesz już, co zyskujesz dzięki połączeniu sił komórki i komputera. Pozostaje tylko pytanie, które modele słuchawek pozwolą na tak cudowną symbiozę?

Do wyboru, do koloru

Przyjrzeliśmy się polskiej ofercie firm produkujących telefony komórkowe i wybraliśmy te modele aparatów, które w miarę łatwo albo bardzo łatwo pozwalają komunikować się z komputerem. Jednym słowem, interesowały nas tylko rozwiązania softmodemowe bądź zintegrowane ze słuchawką. W rezultacie otrzymaliśmy listę urządzeń o cenach przekraczających raczej 1000 złotych, lecz umożliwiających prostą i dość tanią rozbudowę do wymiany danych z komputerem.

W zestawieniu znajdziesz informacje o tym, które modele telefonów danego producenta mogą spełnić oczekiwania użytkownika komputera, w jaki sposób współpracują z pecetem oraz jakich akcesoriów komunikacyjnych potrzebują do transmisji danych. Jeżeli chcesz bliżej zaznajomić się z parametrami i funkcjami poszczególnych słuchawek, odwiedź witryny internetowe producentów. Również operatorzy sieci komórkowych na swych stronach WWW podają wyczerpujące informacje na temat oferowanych modeli telefonów.

Wszystkie akcesoria do transmisji danych z pecetem najlepiej kupować u autoryzowanych dystrybutorów, bo gwarantuje to bezpieczeństwo i komórki, i komputera. Oryginalne akcesoria znajdziesz w salonach sprzedaży operatorów sieci komórkowych. Od początku tego roku w Polsce działa też wielka amerykańska sieć dystrybucyjna CellStar, która w naszym kraju oferuje na razie produkty Ericssona, Motoroli i Nokii.

W praktyce

W naszej redakcji przetestowaliśmy dwa zestawy modemów programowych firm Nokia i Ericsson. Mimo że założenia obu pakietów są takie same, to droga realizacji pomysłów była zupełnie inna. Naszym zdaniem, propozycja Ericssona jest ogólnie lepsza, choć kontrowersyjne wydaje się zastosowanie wyłącznie transmisji w podczerwieni (kto nie ma peceta z IR, nie może liczyć na softmodem Ericssona).

Nokia zaś urzeka ładnymi rozwiązaniami graficznymi i aplikacją do komponowania melodii.