Dane z komórki


Ericsson Mobile Office DI 27

Modem programowy Ericssona wykorzystuje wbudowany w Windows mechanizm komunikacji przez podczerwień - IR Monitor.

Modem programowy Ericssona wykorzystuje wbudowany w Windows mechanizm komunikacji przez podczerwień - IR Monitor.

Ericsson nie uznaje kompromisów: podczerwień albo śmierć. W zestawie modemu programowego: płyta CD-ROM z aplikacją Mobile Office oraz malutki moduł podczerwieni, który wpina się do spodu telefonów z serii 6xx i 7xx. Z jednej strony to świetna sprawa, gdyż unika się kolejnego kabla i nie zajmuje cennego portu COM. Z drugiej zaś użytkownicy komputerów nie wyposażonych w podczerwień zostają zupełnie na lodzie.

Instrukcja nie honoruje polskiego, ale na szczęście podłączanie jest bardzo proste: w Windows 95 OSR2 i Windows 98 wystarczy tylko uaktywnić komunikację na podczerwień w IR Monitorze, a system sam wykryje modem komórkowy Ericssona i załaduje sterowniki. Wówczas można zainstalować oprogramowanie Mobile Office. Starszy Windows 95, w którym nie ma aplikacji MS IR Monitor 2.0, wymaga dodat-kowej instalacji obsługi podczerwieni (dołączonej na płycie).

Mobile Office to okno, z którego zarządzasz książką telefoniczną, wiadomościami SMS i niektórymi ustawieniami telefonu. Tak naprawdę, to Mobile Office stanowi uzupełnienie możliwości programów MS Exchange lub Outlook, korzystając z osobistej książki adresowej Windows oraz integrując się z klientem Exchange. Dzięki temu w książce telefonicznej można przechowywać pełne informacje o ludziach (kilka numerów telefonów, adresy itp.), a wiadomości SMS wysyłać np. z Outlooka.

Rozbudowana książka telefoniczna i zarządzanie wiadomościami SMS w jednym oknie to plusy Mobile Office.

Rozbudowana książka telefoniczna i zarządzanie wiadomościami SMS w jednym oknie to plusy Mobile Office.

Aplikacja Ericssona pozwala tworzyć tzw. profile, czyli różne książki adresowe. Przydają się one wówczas, gdy masz kilka telefonów albo chcesz oddzielnie przechować kontakty służbowe i prywatne. Tworzenie profili nie jest proste, bo opiera się na mechanizmach Exchange. Co prawda system pomocy dokładnie wszystko objaśnia, ale nie po polsku.

Bardzo poręczne są grupy adresatów. Gdy utworzysz grupę np. kolegów z drużyny koszykówki, będziesz mógł jednym kliknięciem wysłać do nich SMS-a zawiadamiającego o najbliższym meczu. A jeśli często wysyłasz wiadomości o podobnej treści, możesz zapisać jedną jako szablon, a potem ją tylko lekko modyfikować i wysyłać. Program oferuje także znaną z klientów poczty e-mail funkcję adresatów "do wiadomości". Tę sprawną obsługę SMS-ów zakłóca jedynie dość trudna operacja ewentualnej zmiany numeru centrum wiadomości SMS - na szczęście dokonuje się jej w bardzo rzadkich przypadkach.

Mobile Office ma także opcję przydzielania "krótkich numerów" w telefonie, czyli numerów od 1 do 9 do wybierania jednym klawiszem.

Nokia Cellular Data Suite 2.0

Rozwiązanie Nokii nie jest zgodne z MS IR Monitor z Windows 98, przez co modem programowy nie pozwala na transmisję przez podczerwień w tej wersji okien.

Rozwiązanie Nokii nie jest zgodne z MS IR Monitor z Windows 98, przez co modem programowy nie pozwala na transmisję przez podczerwień w tej wersji okien.

Proponowany przez Nokię zestaw modemowy do telefonów serii 51xx i 61xx to kabelek szeregowy oraz oprogramowanie na płycie CD-ROM. Po zainstalowaniu oprogramowania (pomaga w tym polska instrukcja) w systemie pojawiają się dwa modemy: Nokia GSM Data 2.0 oraz Nokia GSM Voice 2.0. Pierwszy służy do transmisji danych i faksów, drugi - do nawiązywania połączeń głosowych bezpośrednio z aplikacji. Oba modemy w typowej konfiguracji sprzętowej, w której port COM1 jest wolny np. dla myszy, a COM2 to port podczerwieni, rezerwują sobie wirtualny port COM3.

Aby włączyć transmisję poprzez port podczerwieni, trzeba skorzystać z aplikacji Infrared Setup, która przeprowadzi konfigurację portu. Z tym procesem wiążą się jednak pewne problemy, lecz o nich za chwilę.

Główne oprogramowanie stanowią aplikacje Nokia Cellular Data Suite i PC Composer. NCDS składa się z trzech modułów: głównego, który przedstawia stan połączenia z telefonem wraz z informacjami o sile sygnału i naładowaniu baterii w słuchawce; książki telefonicznej do zarządzania spisem numerów w aparacie oraz modułu do obsługi wiadomości SMS. PC Composer zaś jest... aplikacją muzyczną do tworzenia własnych dzwonków w telefonie.

NCDS w całej krasie: od lewej gotowa wizytówka SMS, do której wybiera się adresatów z książki telefonicznej, moduł SMS i moduł kontroli stanu połączenia.

NCDS w całej krasie: od lewej gotowa wizytówka SMS, do której wybiera się adresatów z książki telefonicznej, moduł SMS i moduł kontroli stanu połączenia.

NCDS pozwala w miarę łatwo zarządzać swą książką telefoniczną i wiadomościami SMS. Nie ma jednak kilku przydatnych funkcji. Na przykład, w książce telefonicznej można przechowywać tylko takie informacje, jak w samym telefonie, a więc niezbyt długą nazwę i numer abonenta. Dodatkowych danych typu adres czy numer faksu nie da się umieścić. Również używanie kilku różnych list kontaktowych, m.in. służbowych i prywatnych, nie jest możliwe. W przypadku wiadomości SMS brakuje funkcji grup odbiorców, dzięki której jednym kliknięciem wybrałoby się kilku adresatów. Jest za to bardzo wygodna wizytówka, czyli możliwość wysłania SMS-em informacji o sobie, wpisanych uprzednio i przechowywanych w odpowiednim oknie.