Dane z komórki


Bez usługi ani rusz

Nawet najlepszy model telefonu z wbudowanym modemem nie zapewni transmisji danych czy dostępu do Internetu, jeżeli nie wykupisz odpowiedniej usługi u operatora sieci komórkowej. Oto co oferują poszczególne sieci:

www.eragsm.pl

Abonent wykupując usługi przesyłania faksów i danych otrzymuje dodatkowe numery telefonów do ich przesyłania. Opłata za usługi zależy od wyboru planu taryfowego i jest taka sama jak dla połączeń telefonicznych. Minimalny okres, na jaki można zamówić usługi przesy-łania faksów lub danych, to jeden pełny cykl rozliczeniowy. Koszt aktywacji usługi to 121 zł (dla wszystkich planów taryfowych), natomiast miesięczny abonament wynosi 43 zł w taryfie białej, 34 zł - w błękitnej i 30,5 zł - w granatowej.

W momencie pisania tego artykułu Era nie oferowała dostępu do Internetu, ale tę usługę zamierza wkrótce uruchomić.

www.plusgsm.pl

Do wyboru są aż cztery usługi związane z transmisją faksów i danych: Dane Plus, Faks Plus, Przesyłanie danych oraz Wysyłanie faksów. Różnica jest między nimi taka, że usługi typu Plus oferują zarówno inicjonowanie jak i odbieranie połączeń, natomiast pozostałe - jedynie inicjowanie połączeń. Jeśli więc zależy Ci tylko na wysyłaniu danych bądź faksów, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdyż taka usługa jest o połowę tańsza. W przypadku usług typu Plus otrzymujesz dodatkowe numery na odbiór faksów bądź danych.

Aktywacja usługi Dane Plus lub Faks Plus wynosi 122 zł, zaś miesięczny abonament 30,5 zł. Aktywacja usługi wysyłania faksów lub danych to koszt 61 zł oraz 15 zł abonamentu.

Plus oferuje także usługę 3-2-1 Internet Plus, która daje dostęp do Internetu (pod warunkiem wykupienia którejś z usług transmisji danych). Koszt minuty takiego połączenia to 0,79 zł w szczycie i 0,55 zł poza szczytem.

www.idea.centertel.pl

Podobnie jak Plus GSM, Idea Centertel rozróżnia usługi z dodatkowym numerem (możliwość wywoływania i odbierania połączeń) oraz bez numeru (tylko nawiązywanie połączeń). Aktywacja usługi wysyłania faksów kosztuje 6 zł, zaś abonament 12 zł. Włączenie usługi faksów z możliwością odbioru to już 100 zł, a abonament 18 zł. Transmisja danych z dodatkowym numerem to wydatek 100 zł na aktywację usługi i 12 zł abonamentu. Natomiast abonament i aktywacja usługi inicjowania transmisji danych są teraz bezpłatne. Opłaty za minutę połączenia podlegają we wszystkich przypadkach normalnej taryfie (nie są objęte pakietem bezpłatnych rozmów).

Pojawiła się też nowa oferta pod nazwą Data 100, która zawiera pakiet 100 minut darmowych połączeń z numerem dostępowym Internetu i możliwość korzystania z usługi poczty Idea E-mail.

Aktywacja tej usługi kosztuje 50 zł, a abonament 60 zł. Po wyczerpaniu darmowej puli 100 minut za każdą minutę naliczane są stawki w wysokości 0,73 zł w szczycie i 0,37 poza nim.

<hr size=1>

Communicator kontynuator

W połowie lutego Nokia zaprezentowała kolejną wersję hybrydy pod nazwą Communicator. Tym razem połączenie palmtopa z telefonem komórkowym nosi numer 9110 i ma świadczyć o coraz większej integracji obu technik cyfrowych.

Nokia 9110 Communicator to urządzenie z procesorem AMD 486, kontrolowane przez system operacyjny GEOS. Zawiera wszystko to, co powinno się przydać w wędrówkach poza biurem: notatnik, książkę adresową, kalendarz, kalkulator, zegar ze strefami czasowymi, dyktafon, a przede wszystkim aplikacje komunikacyjne wykorzystujące wbudowany telefon komórkowy. Mamy więc przeglądarkę WWW, Telnet, FTP, faks, pocztę elektroniczną i obsługę wiadomości SMS.

Communicator umożliwia podłączenie cyfrowego aparatu fotograficznego, przeglądanie plików JPEG i GIF oraz bezprzewodową transmisję obrazów.

Dane z Communicatora, np. kalendarz czy książkę adresową, można synchronizować z informacjami w pececie za pomocą jednego przycisku umieszczonego w ładowarce biurkowej, która z komputerem łączy się poprzez port szeregowy. Proces synchronizacji nadzoruje program IntelliSync zawarty w pakiecie PC Suite do Windows 95 i NT 4.0. Aplikacje PIM obsługiwane przez IntelliSync to MS Schedule+, MS Outlook i Lotus Organizer.

Pamięć Nokii 9110 można rozszerzyć kartą typu flash 4 MB. Moduł telefonu przeniesiono z Nokii 6110. Urządzenie jest mniejsze i lżejsze od 9000i: waży 253 gramy i ma rozmiary komórki średniej wielkości (158 na 56 na 27 mm). Dołączona bateria litowo-jonowa 1100 mAh według producenta zapewnia od 3 do 6 h rozmowy i czas gotowości 60 do 170 h.