Dane z komórki


Zabawy z Nokią

Graphic Group Editor do zmiany ikon.

Graphic Group Editor do zmiany ikon.

Nokia z serii 6100 ma kilka fajnych gadżetów: trzy gry zręcznościowe, budzik, kalendarz, a przede wszystkim tzw. grupy osób. Grupy osób to po prostu abonenci z książki telefonicznej w aparacie, podzieleni na kategorie - przyjaciele, znajomi, rodzina itp. Każdej grupie można przypisać inny dzwonek i inną grafikę, jaka towarzyszy melodii. Te grafiki oraz jeden dzwonek można samemu zaprojektować i umieścić w telefonie. Do tego potrzeba jednak oprogramowania.

Nokring do komponowania dźwięków w Nokii 6110.

Nokring do komponowania dźwięków w Nokii 6110.

W Internecie dość szybko pojawiły się odpowiednie narzędzia. Dzięki nim użytkownik Nokii 6100 narysuje sobie własną grafikę albo skomponuje melodię. A jeśli jest leniwy, użyje jednego z wielu gotowych dzieł innych zapaleńców. Na naszej płycie CD-ROM zamieściliśmy trzy programy do edycji dzwonków (Nokring, TONE6110, tone6110) i dwa do grafiki (Group Graphic Editor oraz icon6110). Wszystkie przesyłają gotowe prace do telefonu poprzez kabel szeregowy, a tylko jeden, Group Graphic Editor, akceptuje port podczerwieni.

Informacje o spotkaniach czy uroczystościach możesz przerzucić z peceta do Nokii dzięki aplikacji PC Calendar - nawet wprost z MS Outlooka.

Informacje o spotkaniach czy uroczystościach możesz przerzucić z peceta do Nokii dzięki aplikacji PC Calendar - nawet wprost z MS Outlooka.

Oprócz tych rozrywkowych aplikacji do Nokii 6100 można znaleźć też całkiem pożyteczne. Nokia PC Calendar jest na przykład typowym terminarzem, który pozwala wprowadzić w komputerze informacje o spotkaniach, rocznicach, telefonach do wykonania, a następnie przesłać je poprzez port IR do kalendarza w słuchawce. PC Calendar integruje się z programem Microsoft Outlook, tak więc wszystkie dane z kalendarza tego PIM-u mogą się znaleźć w telefonie.

<hr size=1>

Maleństwo

Nowa Motorola v3688 to najmniejszy i najlżejszy telefon dwuzakresowy na świecie: jest niewiele większa od pudełka zapałek i waży 83 gramy. Mimo tak mikroskopijnych rozmiarów ma bardzo czytelny wyświetlacz 96 na 34 pikseli z regulacją kontrastu oraz wyjątkowo wygodną klawiaturę. Standardowa bateria litowo-jonowa 500 mAh pozwala na ok. 180 minut rozmowy i 100 godzin gotowości. v3688 łączy się z pecetem poprzez kabel softmodemowy Smart CELLect.

<hr size=1>

Znak czasów

Pod koniec lutego Nokia zademonstrowała pierwszy w świecie telefon multimedialny oparty na standardzie WAP (protokole aplikacji bezprzewodowych) i pra-cujący w trybie Mobile Media Mode (WWW:MMM). Nokia 7110 jest dwuzakresowa: działa w paśmie GSM 900 oraz GSM 1800 (dawniej DCS 1800).

Wyświetlacz aparatu Nokia 7110 jest o prawie 80 procent większy niż w modelu Nokia 6110, ale wymiary całkowite Nokii 7110 są mniejsze. Ekran pozwala na wyświetlanie czcionek różnej wielkości (w tym również czcionki pogrubionej), a także grafiki. Wpisywanie tekstu zostało znacznie udoskonalone dzięki zastosowaniu metody wprowadzania "z przewidywaniem" (Nokia 7110 ma wbudowany słownik, który wybiera i proponuje odpowiedni wyraz przed zakończeniem jego wpisywania). Oprócz słownika standardowego Nokię 7110 wyposażono w słownik dodatkowy, który jest bezustannie uzupełniany wyrazami stosowanymi przez użytkownika.

Za pomocą aparatu Nokia 7110 można uzyskać dostęp do każdego rodzaju informacji tekstowej znajdującej się w Internecie. Jako demonstrację niektórych realnych korzyści płynących z dostępu do zaawansowanych usług, Nokia i CNN ogłosiły uruchomienie wspólnie prowadzonego serwisu informacyjnego pod nazwą CNN Mobile, do którego wygodny dostęp zapewnia Nokia 7110.

Kolejną innowacją jest klawisz nawigacyjny Nokia NaviRoller, który pozwala na szybszy dostęp do wszystkich funkcji telefonu. Użytkownik może za pomocą klawisza przewijać menu i spisy numerów, zaś przyciśnięcie klawisza powoduje wybranie danej pozycji menu lub listy. NaviRoller służy też do wprowadzania znaków tekstowych.