Dane zapisane w atomie?

Wygląda na to, że naukowcy dokonali właśnie jednego z przełomowych odkryć w dziedzinie komputerów kwantowych. Poinformowali oni, że udało im się wykorzystać jądro atomu jako miejsce, w których można przechować dane.

Do tego celu zespół naukowców z Uniwersytetu Princeton, Oxford oraz z Amerykańskiego Departamentu Energii wykorzystali zarówno elektron, jak i jądro atomu fosforu zamknięte w krysztale krzemowym. Zachowywały się one jak malutkie magnesy, które były w stanie przechować niewielką ilość informacji. Ich wykorzystanie pozwoliło jednocześnie na osiągnięcie dużej prędkości przetwarzania danych dzięki elektronowi oraz zapewniło relatywnie długi czas przechowywania tych danych dzięki jądrze.

Nowe badania pozwoliły na przechowanie w ten sposób informacji przez okres 1,75 sekundy. Jest to ogromny postęp, gdyż w dotychczasowych próbach czas ten wynosił zaledwie 0,1 sekundy. Osiągnięto go poprzez przeniesienie danych z atomu do jego jądra, w którym czas ich przechowywania jest zdecydowanie dłuższy.

Jeden z głównych naukowców prowadzących badania stwierdził, że w tej chwili nie wiadomo dokładnie przez jak długi okres jądro jest w stanie przechować informację. Jednak według ostrożnych przewidywań zespołu z centrum badawczego w Berkeley, czas ten będzie mógł być znacznie wydłużony.


Zobacz również