Dania: koniec z anonimowością w Internecie

Być może wkrótce duński parlament zajmie się opracowaniem przepisów, na mocy których znacznie zaostrzona zostanie kontrola dostępu do Internetu.

Nowe przepisy mają zapobiec anonimowemu dostępowi do Internetu

Polecamy:

Zobacz też:

Ministerstwo Sprawiedliwości Danii naciska na parlament, aby zajął się opracowaniem projektów przepisów, dzięki którym nie będzie można anonimowo korzystać z Internetu w takich miejscach jak kafejki internetowe czy biblioteki.

Działania te skierowane są przeciwko terrorystom, aby nie mogli w takim zakresie jak obecnie to ma miejsce wykorzystywać do swoich celów anonimowego dostępu do Internetu.

Zobacz również:

  • Nvidia podnosi ceny układów RTX 30. Będzie jeszcze drożej
  • Microsoft cenzuruje LinkedIn w Chinach

W jaki sposób miałoby działać nowe prawo? Otóż ministerstwo proponuje, aby dostawcy Internetu nadawali każdemu duńskiemu internaucie specjalny kod identyfikacyjny. Musiałby on go przedstawiać za każdym razem, gdyby chciał skorzystać np. z kafejki internetowej.

Pozostaje również oczywiście do rozwiązania techniczna strona nowego ograniczenia. Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa m.in. wykorzystanie wiadomości SMS, za pomocą których Duńczycy otrzymywaliby jednorazowe kody dostępu.

Obecnie nie jest jeszcze jasne, czy duński parlament zajmie się nową propozycją. Wydaje się jednak, że raczej nie ma ona szans na powodzenie, tym bardziej, że Dania nie jest obecnie postrzegana jako ważny cel działań terrorystów.

Jak sądzicie, czy wprowadzanie tego typu przepisów jest uzasadnione?