Dark Arcana: The Carnival - świetne i polskie! [recenzja]

Studio Artifex Mundi kroczy śmiało do przodu, o czym informowaliśmy ostatnio. A dziś recenzja jego naprawdę udanej gry - oto mroczne Dark Arcana: The Carnival.

Gatunkowo mamy tu miks gry logicznej, przygodowej oraz zabawy "znajdź ukryte obiekty". Fabuła zaczyna się jak w dobrym thrillerze - w pozornie niegroźnym wesołym miasteczku matka wraz z córką wchodzą do jednego z namiotów. Gdy po wizycie opuszczają go, tajemniczy osobnik zamyka matkę wewątrz i ucieka. Wezwana na pomoc policja odkrywa, że kobieta zniknęła. W tym momencie wkracza do akcji gracz, wcielając się w rolę detektywa. I w miarę znajdywania kolejnych śladów odsłania się przed nim dość mroczna historia.

Dark Arcana The Carnival

Dark Arcana The Carnival

Dark Arcana: The Carnival to zabawa, która zmusza gracza do czestego używania szarych komórek, a ponieważ podana jest w atrakcyjnej szacie graficznej i muzycznej, wciąga po uszy. Jak się szybko okazuje, w lunaparku znajdujemy przejście do alternatywnego świata - lokacje są te same, ale wystrój zaiste demoniczny - szkielety, rośliny poruszające się niczym macki głodnego dapieżnika, widzimy dryfujące w powietrzu wyspy oraz figury istot nie z tego świata. Czasem też mignie nam na granicy pola widzenia jakiś cień. Poziom trudności zagadek można dobarć przed startem - ja oczywiście wziąlem najtrudniejszy i przyznaję, że w paru miejscach musialem skorzystać z przycisku Hint, czyli podpowiedzi.

Dark Arcana

Dark Arcana

Gameplay pomyślany jest w ten sposób, aby gracz nie znudził się eksplorowaniem kolejnych lokacji i rozwiązywanem łamigłówek. Co prawda każdą z nich można przeskoczyć, jednak po co psuć sobie zabawę? Fabuła jest często przetykana scenkami animowanymi, które doskonale umacniają nieziemski nastrój. Nie muszę się jednak o tym rozpisywać, ponieważ mam dla naszych czytelników filmik z mojej rozgrywki. Oto jak wygląda Dark Arcana: The Carnival w praktyce.

Pozycja ta będzie świetnym sposobem spędzenia czasu dla każdego, kto lubi myśleć, poznawać ciekawe historie i chce odpocząć od dynamicznych gier akcji. Dodam jeszcze, że po przejściu gry na najwyższym poziomie trudności zyskujemy dostęp do dodatkowego rozdziału, który jest jeszcze bardziej mroczny niż "główne danie" i dopiero po jego przejściu poznajemy całą historię. Dark Arcana: The Carnival ukaże się wkrótce w języku polskim, póki co można przetestować ją w wersji demo. Polecam!

Podsumowując:

Plusy:

  • mroczny, nieziemski klimat
  • ciekawa historia
  • różnorodność zagadek
  • świetny soundtrack
  • udane scenki animowane

Minusy:

  • brak
Werdykt: Dark Arcana: The Carnival - świetna rozrywka logiczna

Ocena: -5/6

Wydawca: Big Fish Games
Producent: Artifex Mundi
Data wydania: 26 X 2012
Strona oficjalna: http://www.artifexmundi.com

Wymagania: procesor 2 GHz, Windows XP/Vista/7, 1 GB RAM, 1,5 GB HDD,