Darmowa baza od Oracle

Firma Oracle, słynąca głównie ze swoich produktów bazodanowych, w obliczu coraz szybciej rosnącej konkurencji ze strony produktów open-source, postanowiła zdobyć się na radykalne posunięcie - udostępniła darmową wersję swojej bazy danych - Oracle Database XE.

Coraz częściej duże firmy i organizacje zaczynają korzystać z darmowych rozwiązań bazodanowych, jak na przykład MySQL, które z każdą kolejną wersją coraz bardziej zaczyna kusić użytkowników nie tylko ceną, ale i możliwościami. Chcąc zapobiegać temu trendowi, firma Oracle udostępniła darmową wersję swojej bazy danych - z nadzieją na przyciągnięcie nowych klientów, którzy w miarę wzrostu zapotrzebowania, będą migrować z niej na "poważniejsze" rozwiązania - Standard Edition One, Standard Edition czy Enterprise Edition.

Oracle Database 10g Express Edition (Oracle Database XE) bazuje na kodzie Oracle Database 10g Release 2 i jest całkowicie darmowa. Oczywiście posiada też pewne ograniczenia, do których należą między innymi:

- używanie tylko jednego procesora;

- możliwość uruchomienia tylko jednej instancji w systemie;

- ograniczenie pojemności bazy do 4 GB.

Pomimo tego produkt wydaje się być bardzo ciekawym rozwiązaniem, gdyż przy migracji na inne rozwiązania Oracle nie ma potrzeby w żaden sposób zmieniać działających już na XE aplikacji - są one w pełni kompatybilne. Oprócz tego baza ma wiele ciekawych funkcji, jak na przykład procedury osadzone pisane w językach platformy .NET, czy wsparcie dla Javy i PHP.

Na razie baza dostępna jest w wersji beta na platformy systemowe Windows i Linux.

Więcej informacji