Darmowa edycja wideo w Sieci

Użytkownicy komputerów powoli oswajają się z myślą, że część zadań, które do niedawna wymagały instalacji odpowiednich programów, mogą obecnie wykonać korzystając jedynie z przeglądarki internetowej. Do tej pory pojawiło się między innymi kilka alternatyw dla pakietów biurowych, terminarzy, czy też programów do obróbki grafiki. Czy można jednak zrobić coś więcej, posiadając jedynie dostęp do Internetu i przeglądarkę WWW? Oczywiście - aby to udowodnić, dziś przyjrzymy się aplikacjom webowym umożliwiającym edytowanie i tworzenie plików wideo! Chcesz zmontować film z kilku klipów? Dodać do nagrania z wakacji efekty specjalne? Już nie musisz instalować dodatkowego programu - wystarczy, że uruchomisz przeglądarkę!

Nie tak dawno w artykule "Photoshop w Sieci, czyli przegląd webowych edytorów graficznych" prezentowaliśmy aplikacje internetowe służące do obróbki grafiki, a nieco wcześnie także alternatywy dla pakietów biurowych ("'Internet Office 2007', czyli biuro w Sieci").

Teraz nadeszła pora na krótkie zestawienie innych programów - dziś przyjrzymy się odpowiednikom Pinnacle Studio, Adobe Premiere, czy Sony Vegas. Wiele osób pewnie będzie zaskoczonych faktem, że można edytować wideo w przeglądarce. Przecież programy do edycji wideo, nie dość że operują na ogromnych ilościach danych, to jeszcze wymagają do komfortowej pracy naprawdę mocnego sprzętu. Cóż, okazuje się, że niekoniecznie - przyjrzymy się pokrótce sześciu serwisom internetowym oferujących za darmo usługi edycji wideo. Są one bardzo zróżnicowane pod względem oferowanych funkcji oraz obsługi i interfejsu użytkownika.

Porównanie użyte wcześniej jest oczywiście na wyrost, gdyż nie ma szans, aby prezentowane poniżej rozwiązania zastąpiły profesjonalne narzędzia do montażu wideo. Nie należy oczekiwać, że firmy takie jak Pinnacle, czy Avid zwiną interes i przestaną rozwijać swoje produkty, bo oto u ich boku wyrósł darmowy konkurent o podobnych możliwościach. W taki rozwój wypadków nie uwierzą chyba nawet najwięksi entuzjaści rozwiązań internetowych.

Jednak do prostych domowych zastosowań część z prezentowanych poniżej rozwiązań może się nadawać. Potrafią one oprócz samej edycji tworzyć przejścia pomiędzy scenami, dodawać efekty specjalne, podkłady dźwiękowe itp. Wachlarz oferowanych funkcji jest niekiedy naprawdę szeroki. Ich podstawową zaletą, oprócz ceny (a właściwie jej braku), jest za to łatwość, z jaką tworzone materiały można udostępniać innym użytkownikom w sieci WWW. Każdy zainteresowany użytkownik może wybrać spośród omówionych niżej aplikacji jakąś, pasującą najlepiej do jego potrzeb. W większości aplikacje te były testowane w przeglądarce Mozilla Firefox.

Warto tutaj przy okazji wspomnieć, że również firma Adobe, producent programu Premiere, wspólnie z serwisem Photobucket {/}udostępniła za darmo internetową aplikacji do edycji wideo. Można o tym przeczytać w oficjalnej informacji prasowej z początku tego roku. Od tej aplikacji też rozpoczniemy nasze zestawienie.