Darmowa muzyka dla uczniów

Firma Ruckus Network Inc., która prowadzi legalny serwis udostępniający pliki muzyczne ogłosiła, że wszyscy amerykańscy uczniowie college'ów będą mogli pobierać utwory za darmo. Prawo do skorzystania z usługi mają osoby, posiadające konto pocztowe w domenie .edu.

Ruckus zawarł odpowiednie porozumienia z dużymi studiami nagraniowymi oraz niezależnymi firmami. Na ich podstawie firma otrzymała duże zniżki na kupowane przez siebie pliki. Początkowo Ruckus chciał uruchomić bardzo tanią usługę dla uczniów. Ostatecznie zdecydowano jednak, że pliki będą dostępne za darmo, a jedyną formą zapłaty będą reklamy, wysyłane na adresy mailowe klientów serwisu.

Korzystanie z usług Ruckusa nie wymaga angażowania szkół. Każdy może zarejestrować się indywidualnie. Podczas rejestracji musi tylko odpowiedzieć na pytanie, czy jest uczniem, absolwentem czy pracownikiem szkoły. Absolwenci i pracownicy za korzystanie z serwisu będą płacili miesięczny abonament w wysokości 8,99 USD.

Serwis będzie korzystał z technologii Windows Media. Umożliwi ona odtworzenie pobranych plików na komputerze stacjonarnym. Za możliwość przegrania ich na urządzenie przenośne trzeba będzie zapłacić miesięcznie 4,99 USD.

Złą wiadomością jest fakt, że plików nie będzie można odtworzyć na microsoftowym Zune, apple'owskim iPodzie, ani na komputerach Mac. W związku z tym już słychać głosy, że serwis dyskryminuje użytkowników komputerów Apple'a.