Darmowa nawigacja w smartfonach Nokii

Fiński producent telefonów komórkowych idzie w ślady Google - w swoich produktach będzie umieszczał bezpłatne oprogramowanie nawigacyjne. Nokia do tej pory pobierała za takie usługi opłaty.

PC World Testy - systemy nawigacji GPS

Bezpłatna funkcja wskazówek nawigacyjnych znajdzie się w nowej wersji usługi Ovi Maps. Najnowszą edycję Ovi Maps wspiera obecnie 10 urządzeń Nokii, w tym smartfony N97 mini, 5800 XpressMusic i E72. Posiadacze tych urządzeń mogą pobrać oprogramowanie ze strony internetowej Nokii. Obsługa kolejnych smartfonów będzie dodawana systematycznie w nadchodzących tygodniach. Począwszy od marca 2010 r. w sprzedaży będą dostępne telefony z preinstalowanym oprogramowaniem.

Pozycja Nokii na rynku telefonów komórkowych w ostatnim czasie osłabła. Firma zachowuje pozycję lidera pod względem liczby sprzedawanych urządzeń, jednak coraz lepiej radzą sobie konkurenci, zwłaszcza Apple i Research In Motion (wg Apple Nokia w ogóle powinna zniknąć z USA).

Wprowadzenie darmowej nawigacji jest odpowiedzią na podobny krok, jaki niedawno wykonało Google - w październiku 2009 r. spółka ta ogłosiła, że telefony i smartfony pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Android 2.0 będą wyposażone w system nawigacyjny Google Maps Navigation.

Usługi nawigacji GPS, dostępne obecnie w 74 krajach, w 46 językach, były jednym z głównych źródeł przychodów Nokii. Koncern spodziewał się, że do końca 2011 r. przychody z tego źródła będą stanowić 1/3 wszystkich wpływów ze świadczonych usług (kwota szacowana na 2 miliardy euro).

Dzięki "uwolnieniu" usług nawigacyjnych spółka chce stworzyć bardziej kompletną platformą sprzętowo-usługową i ograniczyć odpływ klientów. Analitycy podkreślają jednak, że po zniesieniu opłat za GPS w smartfonach Nokia będzie musiała poszukać sposobów na zrekompensowanie utraconych wpływów.

Liczba użytkowników korzystających z urządzeń Nokii wynosi na całym świecie ok. 1,1 miliarda, z czego ok. 86 mln osób korzystało z usług internetowych firmy (dane z końca 2009 r.).

Nokia N95 - GPS w komórce. Zobacz wideo:

Informacje: Nokia