Darmowa technologia Microsoftu

Microsoft już po raz drugi udostępnił jeden ze swoich projektów na zasadzie open-source. W tym tygodniu opublikował w ten sposób bilbiotekę Windows Template Library (WTL).

Windows Template Library (WTL) jest napisaną w języku C++ biblioteką służącą do tworzenia niewielkich aplikacji systemu Windows oraz komponentów interfejsu użytkownika. Stanowi rozszerzenie technologii ATL (Active Template Library) i zawiera zbiór klas dla różnego rodzaju kontrolek, okien dialogowych, okien obiektów graficznych, itp. Technologia została bardzo pozytywnie przyjęta przez programistów, a ich starania doprowadziły do tego, że Microsoft zdecydował się udostępnić bibliotekę na zasadzie open source.

"Kiedy opublikowaliśmy poprzednią wersję, zanotowaliśmy ogółem 90 tys. pobrań tego pliku. Dowiedzieliśmy się też, że środowisko informatyków jest naprawdę zainteresowane pracami nad rozwijaniem i udoskonalaniem naszej biblioteki" - powiedział Jason Matusow, menadżer z Microsoft Shared Source Initiative.

Darmowe udostepnienie biblioteki WTL to kolejny przykład, że Microsoft czyni – ostrożne jak na razie – kroki, by umożliwić programistom zapoznanie się z kodem swoich aplikacji. Miesiąc temu firma udostępniła na tej samej zasadzie narzędzie WiX, służące do tworzenia pakietów instalacyjnych dla systemu Windows. Podobnie, jak teraz bibliotekę WTL, można je znaleźć w serwisie SourceForge.net. Obydwie rozprowadzane są na zasadzie Common Public License (CPL).

Bibliotekę WTL można pobrać m.in. ze strony http://sourceforge.net/projects/wtl/