Darmowe hotspoty dla użytkowników UPC Wi-Free od... innych użytkowników UPC

UPC wprowadziło nową usługę umożliwiającą klientom dostęp do bezprzewodowego internetu poza domem. Użytkownicy w ramach UPC Wi-Free będą mogli korzystać z łączności za pośrednictwem routerów innych klientów operatora, a w zamian ich domowy router będzie umożliwiał korzystanie z internetu innym osobom.

Rozwiązanie o nazwie UPC Wi-Free działa podobnie do współdzielonych sieci oferowanych przez Orange i Netię. W założeniu ma to być sieć hotspotów, z której będą mogli skorzystać klienci korzystający z usług UPC. Routery udostępniające bezpłatny internet należą do innych osób, które mają podpisaną umowę z operatorem. Każdy klient będący w zasięgu takiej sieci będzie mógł się zalogować na swoje konto i rozpocząć bezpłatne surfowanie po sieci.

Do zalogowania się w usłudze na routerze innej osoby konieczne będzie podanie numeru ID klienta oraz swojego PESEL-u. Sieć stworzona na potrzeby innych osób ma działać przy tym zupełnie niezależnie od sieci domowej, co ma zapewnić bezpieczeństwo prywatnych danych użytkownika udostępniającego internet. Co istotne, UPC Wi-Free nie będzie bazować na transferze danych użytkownika, a dostawca zapewnia dodatkowe pasmo 2,5 Mbps dla każdego z hotspotów.

Darmowe hotspoty dla użytkowników UPC Wi-Free od... innych użytkowników UPC

Pilotażowy program UPC o nazwie Wi-Free uruchomiony został jak na razie tylko w Sopocie, ale ma on zostać rozszerzony na inne regiony kraju w przyszłości. Obsługiwane przez UPC Wi-Free routery to modele Cisco EPC 3925, Technicolor TC 7200 i Thomson TWG 870. Jest jednak jeszcze jeden warunek, aby klienci UPC mogli skorzystać z Wi-Free: muszą oni mieć wykupiony abonament na internet o szybkości przynajmniej 30 Mbps.

UPC Wi-Free będzie włączane klientom automatycznie, ale osoby, które nie chcą korzystać z tego rozwiązania, będą mogły je na życzenie wyłączyć.