Darmowe nagrywanie CD/DVD

Wypalasz dużo płyt CD? Kupiłeś właśnie nagrywarkę DVD? Dość zbędnych wydatków! Płatne aplikacje do zapisu płyt oferują często wiele zbytecznych opcji, których zwykli użytkownicy nigdy nie wykorzystują. Prezentujemy najnowsze wersje 4 darmowych programów, które w zupełności wystarczą do wypalenia na płytach kolekcji MP3 czy zrobienia kopii bezpieczeństwa ważnych plików.

Rozwój technologii nagrywania płyt CD w ostatnich latach spowodował, iż zwykła dyskietka magnetyczna odchodzi do lamusa. Płyty CD wielokrotnego zapisu nie tylko mają większą pojemność, ale dodatkowo są znacznie trwalsze i użytkownik raczej nie ujrzy w czasie kopiowania znienawidzonej informacji "Nie można odczytać z dysku". Na rynku dostępnych jest kilkanaście wiodących, płatnych aplikacji oferujących szeroki wachlarz opcji związanych z zapisem zarówno płyt CD jak i DVD. Wśród najpopularniejszych należy wymienić Nero Burning ROM czy CloneCD. Jednak użytkownicy których nie stać na kupno oprogramowania nie muszą czuć się pokrzywdzeni, bowiem na rynku dostępnych jest kilka bardzo dobrych aplikacji umożliwiających nagrywanie płyt CD oraz DVD zupełnie za darmo. Co więcej, funkcja zapisu na dysku CD została dodana standardowo do systemu Windows XP.

Nagrywanie CD – garść informacji

Zapisywanie danych na dysku CD polega na umieszczaniu ich w blokach, które tak naprawdę zostały zaprojektowane do przechowywania muzyki. Aby taka 'ścieżka' została potem prawidłowo odczytana, musi być widziana przez komputer jako pliki uporządkowane w pewnym systemie plików. Aktualnie wykorzystywane są najczęściej dwa systemy plików: ISO oraz UDF.

ISO (wraz z rozszerzeniem Joliet obsługującym długie nazwy plików w Windows) był pierwotną metodą upakowywania danych na dyskach CD. W tym systemie dane zapisywane są w ciągłych ścieżkach (tracks) wraz z tablicą zawartości (Table of Contents – TOC), określającą w jakim miejscu na ścieżce można odnaleźć określone dane. Ścieżki razem z TOC tworzą sesję (session). Jeżeli dysk nie zostanie zapełniony, można potem 'dograć' nowe pliki – TOC nowej sesji będzie zawierał odniesienie do poprzedniej sesji i w ten sposób dysk będzie sprawiał wrażenie całości (dyski wielosesyjne). System ISO nie zezwala na usuwanie i modyfikację poszczególnych plików z płyt CD-RW, dlatego trzeba każdorazowo wymazywać całą płytę.

W systemie UDF z plików formowane są pakiety, przypominające nieco sektory dysków twardych. Tym sposobem pliki mogą być zapisywane jako serie pakietów, a następnie indywidualnie modyfikowane lub usuwane. Metodę zapisu UDF stosuje się również do zapisu płyt DVD. Wykorzystanie tego systemu plików umożliwia np. przeciąganie w systemie poszczególnych plików na dysk (oraz z dysku), jak również wskazywanie nagrywarki jako docelowego napędu w opcji 'Zapisz jako'. Niestety, system ten jest bardzo rzadko wykorzystywany w prostych programach do zapisu płyt CD, bowiem nie współpracują z nim starsze modele nagrywarek.

Zapis a'la XP

W systemie Windows XP użytkownik może wykorzystać wbudowany moduł do zapisu danych na dysk CD. Należy pamiętać, że nie w każdym systemie Windows XP opcja ta została aktywowana. Aby móc korzystać z systemowego zapisu na CD z menu kontekstowego (pojawiającego się po kliknięciu ikony nagrywarki prawym klawiszem myszki) należy wybrać opcję &Właściwości&, następnie zakładkę &Nagrywanie&. Po aktywowaniu opcji &Włącz nagrywanie dysków CD na tej stacji&, aby wskazać pliki do zapisu wystarczy przeciągnąć je na ikonę nagrywarki bądź też wybrać napęd w opcji 'Zapisz jako'. Na pierwszy rzut oka można wnioskować iż w systemie Windows XP pliki zapisywane są w systemie UDF. Niestety. 'okienka' korzystają z systemu ISO, więc wybrane przez nas pliki do nagrania są magazynowane na dysku i dopiero po wybraniu opcji 'Zapisz te pliki na dysku CD' z menu kontekstowego (bądź też z menu &Pliki& w Eksploratorze Windows) zostaną przeniesione na płytkę. Choć system Windows XP obsługuje nagrywanie wielosesyjne, to zdecydowanie nie nadaje się do przeprowadzania skomplikowanych operacji archiwizowania danych czy wykonywania kopii bezpieczeństwa. Można też wiele zarzucić modułowi obsługi płytek wielokrotnego zapisu CD-RW, bowiem nie wykorzystuje wszystkich ich możliwości.

Użytkownicy, którym nie wystarcza funkcjonalność zapisu na CD dostarczana standardowo z systemem Windows XP powinni skorzystać z specjalistycznych aplikacji do zapisu CD/DVD.

Bezcenni specjaliści

Wśród darmowych programów służących do zapisu płyt CD/DVD postanowiliśmy wyróżnić najnowsze wersje CDBurnerXP Pro, Burn4Free, EasyBurning oraz DeepBurner. Stanowią one doskonałą alternatywę dla płatnych aplikacji, bowiem praktycznie nie ustępują im możliwościami i funkcjonalnością. Jedynym ich mankamentem jest brak możliwośći zapisu w formacie UDF.

Zrzut ekranu program CDBurnerXP Pro

Zrzut ekranu program CDBurnerXP Pro

CDBurnerXP Pro cechuje się przede wszystkim przejrzystym i intuicyjnym interfejsem - wystarczy kilka kliknięć myszą, aby rozpocząć zapis płyty CD/DVD. Aplikacja wspiera technologię BURN-Proof oraz umożliwia nagrywanie płyt w locie (bez koniczności tworzenia ich obrazu na dysku). CDBurnerXP Pro posiada również mnóstwo opcji dodatkowych, do których należy rippowanie płyt audio CD/DVD i zapis ich w formacie WAV, MP3, WMA, OGG Vorbis oraz możliwość tworzenia obrazów ISO (wraz z konwersją obrazów NRG/BIN do ISO). Nagrane krążki są zgodne z ISO9660 oraz Joliet. Aplikacja umożliwia również nagrywanie płyt audio CD z plików dźwiękowych, pobieranie informacji o utworach z zewnętrznej bazy danych (wymagany jest dostęp do Internetu) oraz odtwarzanie plików multimedialnych w wbudowanym odtwarzaczu. Obsługiwane przez program formaty płyt DVD obejmują DVD+/-R oraz DVD+/-RW. Aby skorzystać z programu użytkownicy pracujący w systemach Windows 2000 i XP muszą posiadać uprawnienia administratora.

CDBurnerXP Pro 2.2.9 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3779/CDBurnerXP.Pro.2.2.9.html

Więcej informacji:

http://www.cdburnerxp.se

Burn4Free to znakomite narzędzie, które umożliwia wypalanie płyt CD/DVD z danymi oraz płyt audio z formatów: WAV, WMA, MP3, MP2, MP1 i OGG. Program jest bardzo łatwy w obsłudze i współpracuje z większością dostępnych na rynku nagrywarek (obsługiwane formaty to CD-R/CD-RW/DVD-R/DVD+R/DVD-RW/DVD+RW/DVD-RAM). Aplikacja pozwala wybrać aż cztery różne tryby zapisu płytek – poprzez przeciąganie plików do obszaru okienka programu, kliknięcie przycisku 'Dodaj' we wbudowanym eksploratorze plików, przeciąganie plików do specjalnego, osobnego okienka oraz poprzez kliknięcie prawym klawiszem myszki w okienku Eksploratora Windows (wybór z menu kontekstowego). Aplikacja umożliwia również nagrywanie i tworzenie obrazów ISO. Nagrywane przez program płyty są zgodne z formatem ISO.

Burn4Free 1.0.0.594 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3773/Burn4Free.1.0.0.594.html

Więcej informacji:

http://www.burn4free.com

DeepBurner pozwala na kompleksowe zarządzanie procesem wypalania płyt CD i DVD. Do jego najważniejszych cech należy możliwość tworzenia i zapisu płyt z danymi, płyt audio (z plików MP3, OGG, WAV) oraz płyt bootowalnych (zarówno CD jak i DVD), obsługa technologii BURN-Proof (w przypadku obsługi przez nagrywarkę), obsługa nagrywania Overburning (w przypadku obsługi przez nagrywarkę), tworzenie płyt wielosesyjnych oraz płyt typu autorun (automatycznie uruchamiających się po włożeniu do napędu). Interfejs programu przypomina układ ekranu znany z aplikacji Nero Burning ROM (przeciąganie plików metodą drag-and-drop), podobne skojarzenia wywałuje miernik pojemności płyt CD oraz DVD. DeepBurner obsługuje napędy IDE, SCSI, USB, FireWire, CD-RW oraz DVD-RAM. Dodatkowo aplikacja oferuje możliwość tworzenia etykiet na nośniki CD oraz DVD.

Deep Burner 1.1.1.126 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3781/DeepBurner.1.1.1.126.html

Więcej informacji:

http://www.deepburner.com

Easy Burning to bardzo prosty w obsłudze program do wypalania płyt CD-R/CD-RW oraz DVD. Aplikacja oferuje podstawowe opcje nagrywanie, tym samym idealnie nadaje się dla mniej wymagających użytkowników. Program może działać w dwóch trybach: integruje się z powłoką (pojawiaj się w menu kontekstowym) lub jako zwykła aplikacja, poprzez interfejs użytkownika. Narzędzie obsługuje większość nagrywarek, pozwala również wypalać płyty wielosesyjne oraz bootowalne. Program posiada polską wersję językową oraz pakiet narzędzi dodatkowych Cdrtools 2.01a32.

Easy Burning 1.68 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3786/Easy.Burning.1.68.html

Więcej informacji:

http://www.dpaehl.de


Zobacz również