Darmowe oprogramowanie dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawność przez lata wykluczała osoby dotknięte naturalnymi przypadłościami z używania komputerów i sprzętów elektronicznych, jednak sytuacja ta zmieniła się i mamy dziś sporo oprogramowania pisanego z myślą o takich osobach. W wielu przypadkach jest ono darmowe, a w tym artykule kilka ciekawych propozycji.

Warto na wstępie zauważyć, że tego typu aplikacje mogą być także używane przez osoby w pełni sprawne. Dobrym tego przykładem Joy To Mouse, przeznaczony dla ludzi mających problemy z dłońmi (np. drżenie, artretyzm, itp.). Pozwala on na zastąpienie myszki padem do gier lub też joystickiem. Program umożliwia zdefiniowanie, któremu przyciskowi na danym urządzeniu odpowiadać będzie kliknięcie prawym i lewym przyciskiem myszki oraz który ma zastąpić jej kółko.

Joy to Mouse - Joy to Mouse

Joy to Mouse - Joy to Mouse

 

Jeśli osoba niepełnosprawna woli używać myszki, ale ma problemy z wciskaniem jej przycisków, zaproponować można Clikka Mouse. Aplikacja po instalacji dodaje z boku ekranu specjalny pasek, na którym znajdują się możliwe opcje akcji myszki – od szybkiego, podwójnego kliknięcia, jakim otwieramy programy, po przewijanie obrazu. Pasek ten ukrywa się, gdy nie jest potrzebny. Jak więc zyskać do niego dostęp? Pomyślane jest to w dość sprytny sposób – najeżdżamy kursorem na (przykładowo) ikonkę aplikacji, którą chcemy uruchomić i chwilę go tam trzymamy. Program rozpoznaje wówczas, że chodzi o ten właśnie program i wysuwa pasek. Użytkownik sam może zdefiniować czas, po jakim ma się on uruchomić.

Clikka Mouse - Clikka Mouse

Clikka Mouse - Clikka Mouse

 

Osoby cierpiące na paraliż górnych kończyn lub też nie mogące używać dłoni również mogą korzystać z dobrodziejstw komputera dzięki dwóm ciekawym aplikacjom. Obie mają za zadanie sprawić, aby użytkownik zamiast myszki używał… własnej głowy. I co ciekawe – obie nazywają się Camera Mouse. Jak sugeruje to nazwa, ich działania opiera się na używaniu zamiast myszki zwykłej kamerki internetowej  (podłączanej do komputera przez USB lub wbudowanej). Ruszając głową, przesuwamy kursorem po ekranie. Warto byłoby jeszcze dodać do nich specjalne „wspomagacze”, umożliwiające klikanie i inne akcje służące obsłudze komputera.

Camera Mouse - Camera Mouse

Camera Mouse - Camera Mouse

 

Jednym z takich dodatków jest na przykład ClickAid, działający podobnie do wspomnianego przed chwilą Clikka Mouse. Osoba niepełnosprawna najeżdża kursorem na specjalny panel, na którym w formie graficznej pokazane są dostępne akcje, w tym możliwość używania przycisków Shift, Control i Alt.

ClickAid - ClickAid

ClickAid - ClickAid

 

Na koniec warto wspomnień o stworzonym w 2009 roku programie b-link. Jest to specjalistyczna aplikacja dla osób niepełnosprawnych w najcięższym stopniu, które nie mogą poruszać kończynami ani też głową. Za jej pomocą steruje się komputerem tylko dzięki mrugnięciom powiekami. Mrugnięcia rejestrowane są przez kamerę i przekładane na konkretne akcje. Dzięki temu można przeglądać strony www, używać klawiatury ekranowej, uruchamiać aplikacje,a także wyłączać komputer. Oprogramowanie to dostępne jest na zasadach open-source, dzięki czemu każdy może pomóc w jego ulepszeniu i rozwoju.

b-link - b-link

b-link - b-link

 

Jak wspomniałem na początku, to tylko wybrane przykłady aplikacji dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie są rozwijane i ulepszane, pomagając tym samym wielu użytkownikom w cieszeniu się możliwościami najnowszych technologii.