Darmowe pecety za korzystanie z Internetu

Brytyjska firma Redten Internet oferuje darmowy komputer każdemu, kto skorzysta z jej oferty podłączenia do Internetu. System z procesorem Pentium 4 otrzyma każdy klient, który podpisze trzyletnią umowę na korzystanie z 8-megabitowego łącza. Miesięczny abonament za taką usługę kosztuje 19,99 funta (ok. 116 zł).

Co więcej, Redten obiecuje, że przepustowość łącza zostanie zwiększona do 24 megabitów, kiedy tylko British Telecom unowocześni swoją sieć.

Z podobnym pomysłem pod koniec lat 90. wystąpiła amerykańska firma Free-PC. Jej klienci mieli "zapłacić" za komputery oglądając wyświetlane im reklamy. Pomysł nie wypalił, gdyż niewiele osób klikało na reklamy, a część sprzedała otrzymane maszyny.

Nick Mounfield z Redtena również wspomina o reklamach, jednak zauważa, że w przeciwieństwie do amerykańskiego przedsiębiorstwa, jego firma nie będzie zmuszała nikogo do oglądania reklam, a użytkownicy będą mogli bez przeszkód zmienić stronę startową swojej przeglądarki.

Redten informuje, że jego partnerami są BT, Intel oraz Microsoft. Oferowane przez firmę pecety, LG Redten Internet PC, są ponoć warte 500 funtów. Firma dostarcza je wraz z 17-calowym monitorem LG (pierwszych 10 000 klientów będzie go mogło wymienić za darmo na model 19-calowy), dyskiem twardym o pojemności 160 gigabajtów, 512 megabajtami RAM-u oraz systemem Windows XP Media Center Edition. Klienci otrzymają również kupon upoważniający do darmowej aktualizacji OS-u do Windows Vista.

Osoby, które wykupią od Redtena droższe łącza otrzymają dodatkowe urządzenia, takie jak drukarki czy rutery bezprzewodowe.