Darmowe prezentacje Opery

Opera Software udostępniła darmowe narzędzie do tworzenia prezentacji. Opera Show Generator pozwala na stworzenie prostej prezentacji w ciągu paru minut.

wyglad generatora

wyglad generatora

Opera Show Generator wykorzystuje funkcję przeglądarki Opera, umożliwiającą wyświetlanie pokazów - Opera Show. Choć premiera tego rozwiązania miała miejsce w 2000 roku, dotychczas cieszyło ono się umiarkowaną popularnością - ponieważ do stworzenia wyświetlanych przez nią prezentacji konieczna była znajomość HTML. Stan ten ma zmienić wprowadzenie przez Operę opisywanego narzędzia.

Opera Show Generator wygląda jak zwyczajny formularz internetowy. Proces tworzenia prezentacji został podzelony na cztery etapy:

1. W pierwszym wpisujemy podstawowe dane związane z tworzoną prezentacją, jej tytuł, dane autora i ewentualnie dane firmy.

Control Center

Control Center

2. Kolejnym krokiem jest określenie sposobu wizualizacji prezentacji. Można wybierać spośród trzech predefiniowanych stylów Opera, Green i Hi-tech, lub pobrać samodzielnie stworzony arkusz stylów. Na tym etapie określa się również, w których miejscach w prezentacji będą się pojawiać dane podane w pierwszym kroku. Do prezentacji można dodać stworzone w javascript menu nawigacji, centrum kontroli lub animację. Warto wykorzystać opcję dodania centrum kontroli, gdyż dzięki niemu możemy w trakcie prezentacji dostosować wielkość czcionki, a nawet zmienic kierunek animacji.

3. Trzecia faza to wprowadzenie zawartości merytorycznej prezentacji. Strona tytułowa jest częściowo zdefiniowana, przez dane, które wpisaliśmy na samym początku. Możemy jedynie zadecydować, które spośród nich zostaną wyświetlone i jaka będzie ich kolejność. Następnie klikając na przycisk "Add Slide" możemy dodawać kolejne slajdy. Dostępne są cztery standardy planszy: numerowana lista, nienumerowana lista, nienumerowana lista z podpunktami, oraz zbiorczy akapit (można go dowolnie sformatować wstawiając w jego okienko kod HTML).

4. Ostatnią czynnością jest zaakceptowanie stworzonego projektu i wygenerowanie prezentacji. Tak stworzony dokument można zapisać w pliku na naszym lokalnym komputerze.

prezentacja

prezentacja

Choć elastyczność prezentowanego przez Opera Software rozwiązania jest dyskusyjna, nie można zaprzeczyć, że w przypadku prostych prezentacji może ono z powodzeniem konkurować z najpopularniejszym tego typu narzędziem - Microsoft Power Point. Osoby znające HTML mogą dodatkowo 'podrasować' swój pokaz poprzez 'ręczną' edycję zapisanego pliku.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest jego wieloplatformowość, każdy komputer, dla którego stworzono wersję Opery (aktualnie jest ona dostępna na systemach Windows, Linux, Mac OS, Symbian OS, Windows Mobile, BREW, QNX, TRON, FreeBSD, Solaris), może wyświetlić tak stworzoną prezentację, a także brak dodatkowych opłat. Minusem tego rozwiązania jest wspominana już niewielka elastyczność oraz to, że dostęp do niego można uzyskać jedynie za pośrednictwem Internetu.

Generator prezentacji jest dostępny pod adresem:http://my.opera.com/community/dev/operashow/generator.html