Darmowe programy do edycji zdjęć


Picnic

Darmowe programy do edycji zdjęć

Picnic stanowi idealne rozwiązanie do podstawowego retuszu zdjęć

Kolejną aplikacją działającą z poziomu przeglądarki internetowej jest Picnic. Program ten działa na podobnej zasadzie co wymieniony wyżej Splashup, czyli korzystając ze środowiska Flash. Picnic jest rozwiązaniem przeznaczonym głównie do retuszu zdjęć. Sama praca z programem jest dużo prostsza niż w wypadku konkurencji. Odbywa się to oczywiście kosztem braku wielu funkcji.

Użytkownik wgrywa do programu wybrany plik po czym może rozpocząć jego edycję. Do dyspozycji oddano wszystkie podstawowe funkcje jakich oczekiwać może żądny retuszu fotograf. Obraz możemy np. w niezwykle wygodny sposób wyrównać korzystając z tylko z jednego suwaka. Zdjęcie można dowolnie wykadrować, zmienić jego rozmiar oraz dokonać balansu kolorów i zmiany kontrastu czy jasności. Prócz tego program pozwala na wyostrzanie zdjęcia i bardzo wygodne półautomatyczne niwelowanie efektu czerwonych oczu - użytkownik musi jedynie wskazać właściwy obszar do skorygowania. W płatnej wersji Premium program udostępnia także zaawansowane narzędzie związane z kolorami oraz stempel.

Po skończeniu retuszu na zdjęcie można również nałożyć szereg bardzo ciekawych i nietypowych filtrów. Wśród nich znajduje się cała gama efektów, naklejek, śmiesznych dodatków oraz ramek. Tego typu ingerencja w zdjęcie zapewne w szczególności zainteresuje młodszych fanów fotografii szukających oryginalności swoich prac.

Ukończone zdjęcie można zapisać zarówno na dysku jak i wysłać do jednego z popularnych serwisów internetowych wliczając w to między innymi Twitter, Flickr, Facebook, MySpace czy Picasa.

Sumo Paint

Trzecią propozycją z gamy aplikacji działających we Flashu jest Sumo Paint. Pod względem funkcjonalności program ten przypomina Splashup. Tak samo jak konkurent posiada całą gamę narzędzi i funkcji służących zaawansowanej edycji plików graficznych.

Twórcy programu reklamują go przede wszystkim jako aplikację do malowania własnych prac od podstaw. W tym celu w Sumo Paint znajduje się masa różnego rodzaju pędzli w przeróżnych kształtach i z godnymi podziwu możliwościami dostosowania ich do potrzeb użytkownika. Prócz tego program pozwala korzystać z warstw, pełnego zoomu i całej gamy narzędzi i filtrów czyniąc ten program jednym z bardziej zaawansowanych wśród aplikacji udostępnianych na licencji freeware. Co ważne, jako jedyny z prezentowanych programów flashowych udostępnia także stempel do powielania fragmentów zdjęcia.

PhotoFiltre 6

PhotoFiltre 6 pozwala z poziomu pasków z narzędziami dokonać zmiany wszystkich podstawowych elementów zdjęcia - jasności, kontrastu, nasycenia, korekcji gamma i innych. W prosty sposób zdjęcie można także rozmyć, wyostrzyć, zredukować szum, a także przekształcić w czarno-białe lub zastosować efekt "starego zdjęcia". Do dyspozycji użytkownika oddanych zostało także wiele innych filtrów i narzędzi, w tym przydatny stempel. Co ciekawe program otworzy wszystkie najpopularniejsze typy plików graficznych wliczając w to nawet format PSD (Adobe Photoshop) czy PSP (Paint Shop Pro). Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość skorzystania z funkcji "Automate / Batch", która pozwala na przetwarzanie szeregu plików według wcześniej ustalonych kryteriów.

Niestety aplikacja nie posiada części przydatnych funkcji znanych z innych aplikacji, wliczając w to brak mechanizmu redukcji efektu czerwonych oczu. Ponadto w PhotoFiltre 6 nie ma możliwości podziału zdjęcia na warstwy, co bardzo utrudnia dokonanie zaawansowanego retuszu fotografii.

Pobierz PhotoFiltre 6

Photo! Editor

Darmowe programy do edycji zdjęć

O ile nie oczekujemy fajerwerków Photo! Editor pozwoli na szybki, skuteczny i wygodny retusz. Czego chcieć więcej?

Photo! Editor jest niezwykle wygodnym narzędziem oferującym szereg przydatnych narzędzi do obróbki i retuszu zdjęć. Program swoją funkcjonalnością przypomina opisywany wcześniej Picnic. Aplikacja obsługuje wszystkie popularne formaty takie jak JPG, BMP, PNG, TIFF oraz GIF. Photo! Editor posiada wygodny i prosty menadżer plików pozwalający szybko wybierać zdjęcia do obróbki.

Program umożliwia łatwy i szybki retusz fotografii jednym z kilku narzędzi dostępnym na górnym pasku interfejsu. Zdjęcie można skadrować, zmienić jego rozmiary oraz wyprostować. Ponadto posiada wygodne narzędzie do redukcji czerwonych oczu, poprawy koloru, usuwania szumu oraz wyostrzania.

Photo! Editor tworzony był z myślą o osobach chcących w prosty sposób dokonać retuszu zdjęć. Program polecamy przede wszystkim osobom pragnącym szybko i łatwo dokonać podstawowej korekty swoich fotografii. Początkujących użytkowników ucieszy z pewnością fakt wyposażenia aplikacji w dobrze skonstruowany i obszerny samouczek. Program nie posiada polskiej wersji językowej.

Pobierz Photo! Editor

DigiFoto 3

DigiFoto 3 jest jednym z najbardziej zaawansowanych programów, które mogą zastąpić aplikację Adobe Photoshop. Ilość funkcji stawia go w pierwszej linii razem z GIMPem. Program oferuje wszystko, czego tylko można wymagać od profesjonalnego programu graficznego. Dodatkowo, aplikacja została stworzona specjalnie z myślą o bardzo zaawansowanej edycji zdjęć, co widać przede wszystkim po konstrukcji menu i rozmieszczeniu funkcji. Ważną zaletą aplikacji jest obsługa wtyczek stosowanych w programie Adobe Photoshop.

Niestety, aplikacja DigiFoto 3 została kiepsko przetłumaczona z niemieckiego na język angielski - występują poważne braki w lokalizacji, a także źle użyte wyrażenia, co może w znacznym stopniu utrudniać pracę z aplikacją.

Pobierz DigiFoto 3

FxFoto Standard Edition

Darmowe programy do edycji zdjęć

FxFoto Standard Edition

Darmowy program do retuszu zdjęć. Poza typowymi narzędziami do kadrowania, dodawania warstwy tekstowej, czy korekcji koloru, mamy dostęp również do bardziej zaawansowanych opcji, znanych z większych i popularniejszych aplikacji graficznych (przykładowo narzędzie do klonowania czy pakiet filtrów znanych chociażby z Photoshopa).

Wszelkie opcje edycyjne zgromadzono w pięciu zakładkach: Improve Image (automatyczna korekcja obrazu, nasycenie kolorów, jasność, kontrast), Remove Red Eye (usuwanie efektu czerwonych oczu), Remove Blemish (usuwanie zarysowań, pęknięć, wygładzanie), Clone Brush (klonowanie znane z Photoshopa), Change Color (zmiana dowolnie wybranego koloru na zdjęciu), Filter Image (pakiet filtrów), White Balance (balans bieli - opcja często spotykana w aparatach cyfrowych). Dodatkowe opcje programu obejmują drukowanie, wyszukiwanie, wysyłanie zdjęć mailem, czy importowanie bezpośrednio z pamięci aparatu.

Pobierz FxFoto Standard Edition 2.0.041

Photobie

W pełni funkcjonalne narzędzie do edycji zdjęć, a zwłaszcza retuszu. Przy jego projektowaniu kierowano się prostotą użytkowania, dzięki czemu program nadaje się zarówno dla średnio jak i mało zaawansowanych grafików. Pomimo, że ustępuje swoimi możliwościami komercyjnym odpowiednikom, to posiada wiele ciekawych funkcji jak np. obsługa warstw, narzędzia malarskie, obsługa filtrów do Photoshopa (.8BF), zaawansowane przechwytywanie ekranu, tworzenie animacji GIF, przeglądanie zdjęć czy pokazy slajdów.

Do działania program wymaga instalacji środowiska .NET framework 1.0 lub nowszego.

Pobierz Photobie 6.0

Photoscape

Przyjazny, darmowy i bardzo poręczny edytor zdjęć cyfrowych, który umożliwia poprawianie fotografii. Program może być wykorzystywany jako przeglądarka albumów, edytor oferujący podstawowe funkcjonalności (zmiana rozmiaru, zmiana barw i jasności, balans bieli, korekcja światła, obramowanie, dodawanie tekstu, przycinanie, zestawy filtrów, usuwanie efektu czerwonych oczu i inne). Aplikacja obłułguje konwersję wielu zdjęć jednocześnie, tworzenie zdjeć panoramicznych, tworzenie animacji w formacie GIF, drukowanie, przechwytywanie ekranu, wybieranie koloru ze zdjęcia, zmiana nazw (również w trybie wsadowym), konwersja z formatu RAW do JPG.

Pobierz Photoscape 3.0


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: