Darmowe programy do edycji zdjęć

Nie trzeba drogich programów graficznych, aby uporać się z niedoskonałościami naszych zdjęć. Przedstawiamy zestaw darmowych aplikacji, które poradzą sobie retuszem fotografii równie dobrze jak Photoshop.


Często zdarza się, że wakacyjne zdjęcia wyglądają nie do końca tak jakbyśmy tego chcieli. Niedoskonałe barwy, niekorzystne oświetlenie i niechciane obiekty w kadrze to tylko początek góry problemów jakie przytrafiają się większości domorosłych fotografów. Wiele z tych niedociągnięć można łatwo wyeliminować korzystając z wielu dostępnych na rynku programów graficznych. Pierwszym skojarzeniem większości użytkowników będzie drogi Adobe Photoshop.

Czy jednak jest on jedynym słusznym rozwiązaniem? Zdecydowanie nie! Poniżej prezentujemy darmowe programy, które pozwolą osiągnąć taki sam efekt, jak w Photoshopie, jednak bez wykładania grubych tysięcy na licencję.

GIMP

Jedną z najpopularniejszych, darmowych aplikacji do retuszu zdjęć jest GIMP. Program ten zdążył już na dobre zadomowić na wielu komputerach, zwłaszca wśród zwolenników oprogramowania typu open source. GNU Image Manipulation Program, bo tak nazywa się w pełni ta aplikacja, pozwala na zaawansowaną obróbkę plików graficznych oferując funkcjonalność zbliżoną do Photoshopa. Oznacza to praktycznie pełną paletę funkcji jakich można oczekiwać od tego typu aplikacji. GIMP ma oczywiście dużo więcej atutów. Jednym z najczęściej przytaczanych jest dostępność na wszystkie systemy operacyjne, duża ilość dodatków do programu oraz dziesiątki witryn internetowych poświęconych korzystaniu z tej aplikacji, zawierających zrozumiałe samouczki odkrywające przed użytkownikiem tajniki korzystania z programu.

Dla fotografów GIMP oferuje przede wszystkim całą gamę zaawansowanych narzędzi do modyfikacji kolorów oraz różnego rodzaju filtry i narzędzia do modyfikacji obrazu. Program odtworzy wszystkie popularne typy plików graficznych w tym JPG, GIF, TIFF, PNG, a także ten znany z aplikacji Adobe Photoshop format PSD.

GIMP nie jest jednak aplikacją idealną. Ilość funkcji nie przekłada się niestety na intuicyjność korzystania z programu - program zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych w obsłudze i trzeba nieco czasu by np. przyzwyczaić się do rozmieszczenia funkcji. Jego interfejs jest skomplikowany i mało intuicyjny, należy jednak przyznać, że autorzy GIMPa są problemu świadomi i jednym z ich głównych założeń dotyczących kolejnych wersji dotyczy właśnie udoskonalenia tej kwestii.

Pobierz GIMP

Paint.net

Darmowe programy do edycji zdjęć

Paint.net uważany jest za czołowego konkurenta programu GIMP

Kolejną propozycją dla fotografów poszukujących zaawansowanego programu graficznego jest Paint.net. Aplikacja powstała jako projekt studentów Washington State University i w początkowej fazie miała po prostu stanowić alternatywę dla znanego każdemu posiadaczowi Windowsa programu Paint. Od tamtej pory projekt przeszedł jednak olbrzymią ewolucję, by obecnie znaleźć się w czołówce zaawansowanych, a zarazem darmowych programów do edycji grafiki.

Aplikacja oferuje podobną funkcjonalność do jej bezpośredniego konkurenta, czyli GIMPa. Program pozwala pracować na warstwach, korzystać z półprzezroczystości czy wycinania obiektów za pomocą magicznej różdżki. Paint.net oferuje także całą gamę filtrów i efektów.

Co ważne, aplikacja oferuje specjalnie zgrupowane funkcje do retuszu fotografii. W specjalnym menu użytkownik znajdzie narzędzie rozmywające i wyostrzające obraz, redukujące efekt czerwonych oczu oraz tworzące poświatę. Niestety, nie wszystkie mechanizmy aplikacji działają tak, jak powinny - przykładowo redukcja czerwonych oczu nie działa tak sprawnie jak w powstałych później programach konkurencji. Nawet po odpowiednim zaznaczeniu każdej ze źrenic użytkownika czeka jeszcze żmudny proces odpowiedniego ustawiania suwaków. Aż strach pomyśleć ile czasu by to zajęło na zdjęciu grupowym.

Paint.net tworzony jest na platformie .Net Framework i w obecnym wydaniu działa wyłącznie pod Windowsem XP i Vista. Nie ma też polskiej wersji językowej - na szczęście w Internecie można znaleźć nieoficjalne spolszczenia, jednak wymagają one dodatkowej instalacji w programie.

Pobierz Paint.net

Splashup

Darmowe programy do edycji zdjęć

Autorzy starali się by interfejs był bardzo intuicyjny

Kolejnym rozwiązaniem, które z powodzeniem może zastąpić Adobe Photoshopa jest Splashup. Program, wcześniej znany jako Fauxto, nie wymaga instalacji - działa bowiem we Flashu z poziomu przeglądarki internetowej. Twórcy aplikacji chcieli by użytkownik mógł w jak najszybszy i najwygodniejszy sposób edytować swoje pliki graficzne. W tym celu wzorowali się na dominującym programie do obróbki grafik i stworzyli interfejs łudząco przypominający ten znany z Adobe Photoshop.

Program obsługuje formaty BMP, GIF, JPEG, PNG i TIFF oraz zawiera wszystkie podstawowe narzędzia niezbędne dla tego typu aplikacji - pozwala także na tworzenie warstw, przezroczystości oraz dodawanie szeregu filtrów i efektów. Ciekawą i przydatną opcją może okazać się także otwieranie obrazu bezpośrednio z serwisów takich jak Facebook, Flickr, Picasa czy Photobucket.

Niestey, program odbiega swoimi możliwościami od GIMPa czy samego Photoshopa. Najbardziej jednak razi ograniczona możliwość powiększania i zmniejszania obrazu. Autorzy dali do dyspozycji użytkownika tylko kilka wybranych wartości - 50%, 100%, 200%, 400% oraz 800%. Inną wadą jest brak narzędzia do powielania obrazu. Bez stempla uneimożliwia łatwe usunięcie niepożądanych elementów z fotografii.

Pobierz Splashup


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: