Darmowe projektowanie od Google'a

Firma Google, która w marcu br. przejęła spółkę Last Software, producenta aplikacji SketchUp - udostępniła darmową wersję tego narzędzia. Google SketchUp beta, program do tworzenia trójwymiarowych projektów graficznych, można pobierać już z naszego serwisu FTP. Profesjonalna edycja narzędzia, SketchUp Pro 5, nadal będzie kosztować 495 USD.

O ile edycja płatna przeznaczona jest raczej dla profesjonalnych architektów bądź projektantów, to wersja darmowa aplikacji z powodzeniem wystarczy domowemu użytkownikowi, który chciałby np. zaprojektować wygląd domu na działce.

Google SketchUp

Google SketchUp

Po uruchomieniu program wita nas trzyetapowym "samouczkiem", w trakcie którego można zapoznać się z możliwościami aplikacji oraz sposobami wykorzystywania dostępnych funkcji. Wśród narzędzi dostępnych w Google SketchUp znaleźć można standardowe narzędzia rysownicze (rysowanie linii, gumka, wypełnienie, tworzenie okręgów i prostokątów) oraz specjalne narzędzia do projektowania przestrzennego (tworzenie brył geometrycznych i walców, obrót całego stworzonego projektu bądź pojedynczych jego elementów, przybliżanie i oddalanie obiektów).

Aby dokładniej odwzorować charakterystyczne elementy projektu, w programie zaimplementowano szereg deseni wypełnień obiektów (można określić kolor cegły, z jakiej zbudowany jest obiekt, wzór dachówki, kolor trawnika przed domem i wiele innych). Ciekawym i ważnym dla projektanta narzędziem jest miarka, służąca do wykonywania dokładnych pomiarów gabarytów tworzonych obiektów. Biblioteka komponentów została rozszerzona ze 145 do ponad 3000 obiektów. Usprawniono także import i eksport plików 3DS, DEM, OBJ, FBX, XSI, DWG, DXF i VRML, opcje te są jednak dostępne w profesjonalnej, płatnej wersji programu.

Projekty stworzone w Google SketchUp można eksportować i przeglądać za pomocą aplikacji Google Earth.

Program jak na razie jest dostępny w wersji tylko dla systemu Windows (2000 lub XP). Ma też dość wysokie wymagania sprzętowe (procesor taktowany zegarem 2 GHz i 512 MB pamięci RAM).

Więcej informacji: Google SketchUp