Darmowe wtyczki do Internet Explorera

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić efektywną pracę z przeglądarką internetową bez rozmaitych dodatków, które ułatwiają i przyspieszają pracę. Aż dziwne, że jeszcze kilka lat temu można się było bez nich z powodzeniem obywać. Świat się jednak zmienia i rosną wymagania.


Trudno sobie dzisiaj wyobrazić efektywną pracę z przeglądarką internetową bez rozmaitych dodatków, które ułatwiają i przyspieszają pracę. Aż dziwne, że jeszcze kilka lat temu można się było bez nich z powodzeniem obywać. Świat się jednak zmienia i rosną wymagania.

Jednym z lepszych pomysłów Microsoftu było otwarcie przeglądarki na współpracę z innymi programami. Praktyka pokazuje, że wszędzie tam, gdzie tylko pojawia się możliwość rozszerzenia funkcjonalności jakiegoś programu, dziesiątki i setki osób pragną natychmiast dołożyć swoje trzy grosze, choćby była to tylko skórka do jakiejś aplikacji.

Choć Opera i Mozilla to dzisiaj przeglądarki, których nikt się nie powstydzi, rynkowa przewaga Internet Explorera jest ciągle przygniatająca. Nic dziwnego, że programiści skupili się na tworzeniu dodatków właśnie do programu Microsoftu. W każdym większym serwisie z shareware'em można ich znaleźć kilkanaście czy kilkadziesiąt - albo wykonujących jedno wyspecjalizowane zadanie, albo będących prawdziwymi, wielofunkcyjnymi kombajnami.

Naszym internautom od dawna są znane takie programy, jak OnetPilot i WPinacz, które obsługują dwa największe polskie portale (ciekawe, że nie doczekały się ich jeszcze Gazeta.pl i Interia.pl). Należą do kategorii, którą można umownie określić mianem wtyczek dedykowanych, a więc ułatwiających dostęp do informacji i usług serwowanych przez konkretną witrynę - tematycznych katalogów, poczty, chatów, sklepów, słowników, encyklopedii, wyszukiwarki itd. Promują zarazem macierzyste portale, gdyż wygodny i przejrzysty dostęp do informacji i usług jest niebagatelnym czynnikiem przyciągającym internautów. Podobną funkcjonalność ma także amerykańska wtyczka Yahoo! Companion.

Notując obecność dodatków obsługujących poszczególne serwisy, w przeglądzie skupiamy się jednak na uniwersalnych narzędziach, które nie są związane z wybranymi witrynami, lecz rozszerzają i udoskonalają funkcje samej przeglądarki. Dzięki temu znacznie więcej osób może ich używać. Okazuje się, że skądinąd omnipotentna przeglądarka Microsoftu pozostawia jeszcze mnóstwo miejsca na pomysłowość programistów, czasem wręcz zaskakujących oryginalnością i świeżością spojrzenia na potrzeby internautów. Z pewnością programiści Microsoftu przypatrują się uważnie temu, co dzieje się na rynku, bo przeglądarka jest z oczywistych powodów jednym z najpopularniejszych narzędzi w każdym komputerze podłączonym do Sieci.

W przeglądzie bierzemy pod uwagę programy bezpłatne, gdyż komercyjne zainteresują nielicznych, choć zapewne i one doczekają się uznania w miarę cywilizowania się (i bogacenia) rynku.

Mechanizm wtyczek jest bardzo wygodny, choć niekiedy programy wzajemnie sobie przeszkadzają, "podbierając" nazwy na liście wtyczek w przeglądarce. Wyświetlenie lub schowanie żądanej wtyczki bywa uciążliwe i trudno właściwie dociec przyczyny tego zjawiska - czy jest to błąd konkretnego programu, czy też całego mechanizmu. Dlatego warto uważnie przyjrzeć się funkcjonalności rozmaitych programów i wybrać taki ich zestaw, który będzie rozsądnym kompromisem między dostatkiem wygodnych narzędzi a ich nadmiarem, spowalniającym pracę przeglądarki i systemu.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na programy do tworzenia wtyczek, takie jak Toolbar Generator czy Toolbar Wizard, a nawet generator online (http://www.besttoolbars.net ). Wprawdzie opracowane za ich pomocą dodatki mają z natury ograniczoną funkcjonalność i nie dorównują wtyczkom rozwijanym przez programistów, ale w wielu wypadkach doskonale spełnią swoją funkcję. W osobnym artykule opisujemy technikę budowania dedykowanych pasków narzędzi za pomocą Toolbar Generatora.

Google Toolbar 2.0

Darmowe wtyczki do Internet Explorera

To jeden z najpopularniejszych programów w swojej klasie, co zawdzięcza sławie serwisu Google. Wtyczka jest dostępna w wielu wersjach językowych, także w polskiej, choć tłumaczenia kolejnych wersji są zazwyczaj nieco spóźnione.

Wtyczka daje bezpośredni dostęp do wszystkich mechanizmów wyszukiwawczych Google'a, jak WWW, grupy dyskusyjne, grafiki, katalog stron, słownik (obsługiwany przez Dictionary.com), książki, notowania giełdowe.

W opcjach można zdefiniować mechanizm autowypełniania formularzy, włączyć blokowanie okien pop-up, a także aktualizować swój blog w serwisie Google Blogger. Polecenie Google Search dostępne jest także w menu kontekstowym myszy - po zaznaczeniu blokiem szukanego wyrazu.

Warto wiedzieć, że własne wtyczki mają też wyszukiwarki AltaVista, Teoma i AllTheWeb.

Producent Google,http://www.toolbar.google.com

Wymagania Internet Explorer 5 (v.5.5 do mechanizmu blokowania pop-up)

LittleBigBar 1.1.1.500

Darmowe wtyczki do Internet Explorera

Ten szwajcarski scyzoryk wśród wtyczek ma imponujące możliwości, gdyż obsługuje wiele rozmaitych mechanizmów wyszukiwawczych, w podziale na kategorie tematyczne. Obok tradycyjnego Google'a, ze wszystkimi jego typami wyszukiwania, mamy dostęp do innych wyszukiwarek, sklepów internetowych, aukcji, tematycznych katalogów witryn, serwisów z oprogramowaniem czy słowników.

Oprócz tego specjalne narzędzia pozwalają podświetlać wyrazy kluczowe, powiększać stronę, zmieniać wielkość okna, chować i wyświetlać grafikę, sprawdzać źródło strony (dla webmasterów), podświetlać odsyłacze, zamykać wszystkie okna (wygodne, gdy nagle wyświetli się dziesięć "pornostron"). LittleBigBar blokuje też okna pop-up oraz obsługuje popularny mechanizm pośredniczący TinyURL, który skraca bardzo długie adresy internetowe. W opcjach można też regulować wygląd wtyczki.

Producenthttp://HipToYourJive.com, http://www.littlebigbar.com

Wymagania Internet Explorer 5

Copernic Agent 6.1

Darmowe wtyczki do Internet Explorera

Najlepszy na rynku program wyszukiwawczy jest samodzielną aplikacją, która instaluje także wtyczkę do Internet Explorera. Podanie wyrazów kluczowych (w menu kontekstowym można wybrać warunki logiczne) i źródła danych (zainstalowane zestawy sieciowych wyszukiwarek - ogólne lub tematyczne, grupy dyskusyjne, adresy e-mail, grafiki itd.) powoduje wyświetlenie listy odsyłaczy, przefiltrowanych i posortowanych przez program.

W opcjach można zmieniać sposób sortowania wyników, a przyciski strzałek pozwalają przechodzić od jednego do drugiego wyrazu kluczowego, podświetlonego na liście. Z poziomu wtyczki można też uruchomić główny program. W opcjach Copernica można nim zastąpić domyślny mechanizm wyszukiwawczy Internet Explorera, uruchamiany przyciskiem Wyszukaj - zawiera on pole wyszukiwawcze i warunki logiczne. Program dostępny jest też w menu kontekstowym myszy.

Producent: Copernic Technologies,http://www.copernic.com

Wymagania Internet Explorer 5

Browsercraft Companion Suite 1.1

Darmowe wtyczki do Internet Explorera

Ten nietypowy program jest wtyczką opartą na technice XML. BCS składa się z kilku pasków narzędzi, które można wybierać w menu wtyczki - główny, edycji czy pasek użytkownika. Zawiera mnóstwo rozmaitych funkcji (ich opanowanie zajmie nieco czasu), m.in. blokuje okna pop-up i rozmaite formaty reklam, pozwala edytować stronę WWW bezpośrednio w przeglądarce (oczywiście pliki lokalne). Wyświetla specjalne okno z szybkimi odsyłaczami, potrafi przechwytywać i zapisywać całe strony (format MHT), pozwala utworzyć własny "portal" na podstawie kanałów RSS. Oczywiście dostępna jest cała lista podstawowych wyszukiwarek internetowych i rozmaitych tematycznych serwisów o charakterze referencyjnym. Ciekawą funkcją jest rejestrowanie makropoleceń do autouzupełniania formularzy i nawigacji. Instalacja wymaga "dociągnięcia" głównych plików ze strony producenta.

Producent Browsercraft,http://www.browsercraft.com

Wymagania Internet Explorer 5.5 i parser MSXML 3.0