Darmowy Internet od Aero2 będzie oferowany dwa lata dłużej

Urząd Komunikacji Elektronicznej podjął decyzję, którą z pewnością docenią osoby korzystające z darmowego dostępu do Internetu świadczonego przez spółkę Aero2.


Aero2 to strukturalny operator telefonii komórkowej w Polsce, który uzyskując koncesję na budowę sieci LTE zobowiązał się do udostępnienia usługi bezpłatnego dostępu do Internetu przez 3 lata, począwszy od 21 grudnia 2011 roku (wówczas spółka przekroczyła wymagany próg, który mówił o pokryciu zasięgiem pasma UMTS 900 MHz 75% ludności Polski). Darmowa usługa oczywiście nie powala osiągami, lecz oferowana przez nią obecnie maksymalna prędkość pobierania danych 512 kb/s powinna zaspokoić w podstawowym zakresie potrzeby osób korzystających z internetu.

Szczegółowy opis jak uzyskać Aero 2 znajdziecie na stronie internetowej: www.aero2.pl/bdi.html. Poniżej przedstawiamy opis ogólny jak uzyskać dostęp do Aero 2 i na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu.

Aero 2 krok po kroku

Uzyskaj kartę SIM

W celu skorzystania z bezpłatnego dostępu do Internetu trzeba mieć kartę SIM oraz modem komórkowy. Na stronie operatora można w tej chwili wybrać jedną z dwóch metod rejestracji i uzyskania karty: odbiór osobisty lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Na razie odbiór za pośrednictwem punktów dystrybucji nie jest jeszcze możliwy, ale być może jeszcze w tym roku możliwość taka zostanie udostępniona.

W obu wypadkach zacznij od zapoznania się z regulaminem usługi i wypełnienia formularza zamówienia, który w postaci pliku PDF znajdziesz na stronie operatora. Można go jedynie wydrukować i wypełnić ręcznie, ale w Internecie jest ten dokument w wersji interaktywnej, która ułatwia jego czytelne wypełnienie. Wydrukowany dokument podpisz w dwóch miejscach.

Następnie dokonaj wpłaty na konto operatora. Depozyt za kartę SIM, zwracany po rezygnacji z dalszego korzystania z usługi, wynosi 20 zł. Jeżeli karta ma być przesłana pocztą, należy na osobne konto wpłacić 7 zł. Pamiętać należy o właściwym opisaniu przelewów, konieczne będą także potwierdzenia ich dokonania.

Na koniec trzeba jeszcze przygotować kopię obu stron dowodu osobistego i cały pakiet dokumentów dostarczyć do operatora. Jeżeli zdecydujesz się na przesyłkę pocztą, wszystkie cztery dokumenty zapakuj w kopertę i wyślij do Aero2. Jeżeli kartę chcesz odebrać osobiście w siedzibie operatora w Warszawie, to zeskanuj podpisany formularz i razem z kopią dowodu osobistego oraz potwierdzeniem dokonania przelewu wyślij pocztą elektroniczną na adres [email protected]

Teraz pozostaje czekać na informację zwrotną od operatora, w której znajdzie się potwierdzenie przydzielenia karty i jej wysłania pocztą lub zaproszenie do odbioru osobistego. W drugim wypadku zabierz ze sobą oryginał formularza zamówienia, kopię dowodu osobistego oraz potwierdzenie dokonania przelewu.

Co ciekawe, karta SIM Aero2 jest wykonana tak, że można ją wyłamać do rozmiaru standardowego lub micro SIM, znanego między innymi z nowych urządzeń firmy Apple - dlatego jest nieco mniej trwała od standardowych kart SIM.

Wybierz modem

Mając kartę, trzeba wybrać odpowiedni modem. Okazuje się, że nie w każdym urządzeniu karta Aero2 będzie działać - dla wielu starszych głównym ograniczeniem jest konieczność pracy w systemie UMTS w paśmie 900 MHz. Dodatkowo regulamin wymaga korzystania z droższych modemów HSDPA kategorii 10, które potrafią pracować z szybkością co najmniej 14,4 Mb/s. Najtańsze modele spełniające wszystkie wymagania kosztują około 200 zł.

Operator zaleca pięć modemów, w większości trudno dostępnych lub drogich. Okazuje się jednak, że jego sieć akceptuje także starsze, powszechnie dostępne terminale kategorii 8, czyli pracujące z szybkością do 7,2 Mb/s - jednak regulamin wprost zabrania korzystania z takich urządzeń. Operator zastrzega sobie prawo odłączania klientów, którzy korzystają z rozwiązań niespełniających określonych wymagań technicznych. W praktyce przejawia się to także automatycznym odrzucaniem reklamacji na działanie usługi, gdy abonent wskazuje, że korzysta z urządzenia za niskiej kategorii.

To nie koniec problemów. Okazuje się, że karty SIM operator zmodyfikował tak, aby już na nich zapisana była informacja, że dostęp do sieci możliwy jest tylko w celu transmisji danych. Efektem ubocznym takiego dość nietypowego zablokowania usług telefonicznych może być nieprawidłowe działanie karty w niektórych modemach.

Najczęstszym objawem jest odmowa zalogowania nawet przy ręcznym wyborze dostępnych sieci z listy, a po ewentualnym zalogowaniu często nie jest wyświetlana informacja o sile sygnału. Powoduje to, że niektóre programy sterujące dostarczane przez producentów modemów odmawiają nawiązania połączenia z Internetem. Czasem pomaga wtedy skorzystanie z aplikacji alternatywnych, takich jak Top NetInfo, który po prostu ignoruje status modemu i niezależnie od niego wysyła polecenie nawiązania połączenia z Internetem.

Telefon, tablet...

Możesz także spróbować uzyskać bezpłatny dostęp do Internetu w telefonie komórkowym czy świeżo zakupionym tablecie z modułem 3G. Jednak zanim umieścisz w nim kartę SIM Aero2, upewnij, że telefon sprosta wymaganiom. Z bezpłatnego dostępu do Internetu można korzystać z dowolnego urządzenia zgodnego z technologią UMTS w paśmie 900 MHz. Regulamin operatora mówi o urządzeniach HSDPA kategorii 10 (patrz ramka), natomiast większość urządzeń zgodnych z UMTS 900 MHz działa poprawnie i nie jest blokowana. Nie można jednak wykluczyć, że w przyszłości operator zdecyduje się na taki krok.

Przede wszystkim sprawdź, czy telefon "dogada się" z siecią UMTS 900 MHz. Odpowiednie informacje znajdziesz w jego specyfikacji i instrukcji obsługi oraz na jednej z wielu stron internetowych gromadzących katalogi danych technicznych telefonów, np. gsmarena.com. Warto zauważyć, że spośród popularnych urządzeń Apple’a jedynie iPhone 4 i iPad 2 spełniają podstawowe wymagania techniczne Aero2.

Jeżeli jesteś w zasięgu operatora, funkcja ręcznego wyszukiwania sieci pozwoli ci sprawdzić, czy telefon odnajdzie Aero2 (w starszych urządzeniach jest ona oznaczana czasem jako 260-17 albo PL17). Jeśli tak, to telefon nie tylko powinien działać z Aero2, ale także od razu wiesz, że faktycznie znajdujesz się w zasięgu sieci.

W tym wypadku musisz pamiętać o podobnych problemach, jakie są z modemami. Po pierwsze, niewiele telefonów czy tabletów spełnia wymóg kategorii 10, a po drugie, większość telefonów będzie informowała o ograniczonym dostępie do sieci lub całkowicie odmówi pokazania siły sygnału. Jednak zwykle prawidłowa konfiguracja pozwoli na skorzystanie z dostępu do Internetu.

Zasięg usługi

Sieć nadajników Aero2 jest dość ograniczona, usługa nie jest więc dostępna na tak dużym obszarze, jak w wypadku czterech największych operatorów komórkowych. Jednakże jest nadal rozbudowywana, bo operatora obligują do tego zapisy koncesyjne, z których rozlicza go Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Operator publikuje prostą mapkę zasięgu na swojej stronie internetowej, ale znacznie wygodniejsza jest interaktywna mapa na stronie Cyfrowego Polsatu, który korzysta z Aero2 jako hurtowego dostawcy w wypadku mobilnych transmisji danych. Należy jedynie zignorować informację o zasięgu sieci LTE, gdyż tutaj jest ona realizowana przez inną spółkę.

Prezentowany zasięg sieci dotyczy zewnętrznej instalacji antenowej i nie należy się spodziewać, że sygnał zawsze bez problemu dotrze do wnętrza mieszkania czy budynku. Dlatego dobierając modem, pomyśl o ewentualnym złączu antenowym.

Problemy Aero2 z korzyścią dla mieszkańców Polski

Wspomniana wcześniej koncesja dotyczy przede wszystkim budowy sieci LTE w paśmie 2600 MHz, która do końca tego roku powinna zgodnie ze zobowiązaniem Aero2 pokryć 25% ludności. Niestety spółka napotkała na pewne trudności (chodzi tutaj głównie o potężne koszty związane z budową sieci opartej na nowej technologii), które zmusiły ją do poproszenia Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przesunięcie terminu budowy infrastruktury LTE o dwa lata. Zaproponowała też jednocześnie, że bezpłatną usługę dostępu do Internetu będzie oferowała o rok dłużej.

UKE nie zgodził się jednak na takie rozwiązanie uznając, że rok to za mało. Dzięki jego twardej postawie obecnie sprawy przedstawiają się więc następująco:

- obowiązek świadczenia bezpłatnego dostępu do Internetu w technologii UMTS 900 MHz (na tych samych warunkach) obowiązuje Aero2 do 21 grudnia 2016 roku (wcześniej: do 21 grudnia 2014 r.)

Dodatkowo warto przypomnieć, że spółka zobowiązana jest również do tego, aby po osiągnięciu 50% pokrycia ludnościowego dla LTE w paśmie 2,6 GHz (co powinno zgodnie z wydaną przez UKE 4 września decyzją nastąpić nie później niż do końca 2016 r.) świadczyć w tej technologii przez 36 miesięcy usługę darmowego Internetu.

Oznacza to więc, że może się tak zdarzyć, iż darmowy Internet będzie nam dostarczany nawet do końca 2019 roku.