Darmowy Photoshop z Internetu

Firma Adobe ogłosiła, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy jej sztandarowy produkt - Photoshop - zostanie udostępniony w Internecie. Co więcej, z programu będzie można korzystać za darmo.

To kolejny produkt Adobe, który w formie webowej aplikacji bezpłatnie trafia do rąk użytkowników. Oczywiście, nie będzie to jego pełna wersja. Obecnie nie wiadomo, które z funkcji popularnego programu graficznego zostaną udostępnione.

Udostępniono już Adobe Remix, czyli uproszczoną wersję Adobe Premiere Elements. Wszystko wskazuje na to, że takie postępowanie zostało wymuszone strategią Google'a. Wyszukiwarkowy gigant umieszcza bowiem w Sieci proste oprogramowanie, z którego można korzystać za darmo. Dotychczas Adobe sprzedawało jedynie pudełkowe wersje swoich produktów.

Teraz zacznie rozdawać okrojone edycje. Firma twierdzi, że nawet zubożony Photoshop i tak będzie oferował więcej funkcji niż konkurencyjne produkty. Firma ma tutaj na myśli przede wszystkim program Google Picasa. Niewykluczone bowiem, że Google stworzy również online'ową wersję Picasy, która w obecnej chwili musi być pobierana i instalowana na komputerze.