Darmowy VPN w przeglądarce Opera powraca! Oto jak go aktywować na urządzeniu z Android'em

VPN od Opery powraca. Nadal jest darmowy i nielimitowany tak jak wcześniej.


Kiedy Opera ogłosiła w zeszłym roku, że wyłącza swoją aplikację VPN dla iOS i Androida myśleliśmy, że ta zniknęła bezpowrotnie. Opera kierowała swoich użytkowników do SurfEasy Total VPN, gdzie oferowane duże zniżki na plany abonamentowe. Najwyraźniej Opera przemyślała swoją decyzję, ponieważ przywraca VPN.

Darmowy VPN w przeglądarce Opera powraca! Oto jak go aktywować na urządzeniu z Android'em

Informacje o VPN w przeglądarce Opera

Niestety jest kilka zastrzeżeń. Po pierwsze, funkcja ta jest jeszcze w trybie beta. Po drugie, jest ona dostępna tylko i wyłączenie w pełnej wersji przeglądarki Opera (nie Opera Mini) na telefonach z systemem Android. Jest jednak tak samo bezpłatna, nieograniczona oraz łatwa w użyciu jak samodzielna aplikacja, która została wyłączona w kwietniu ubiegłego roku. Na dodatek działa tak samo jak wersja desktop, tylko że na telefonie.

Jak uruchomić VPN?

Aby wypróbować działanie funkcji trzeba pobrać wersję beta przeglądarki Opera - link do Google Play. Po zainstalowaniu na telefonie dotkinj ikonę "O" w prawym dolnym rogu ekranu, dotnij przycisku Ustawienia i przesuń przełącznik VPN z wyłączonego na włączony. Wewnątrz zakładki VPN znajdują się dodatkowe opcje takie jest ograniczenie używania VPN do okien prywatnych (ustawione domyślnie po uruchomieniu funkcji), wybranie lokalizacji wirtualnej i opcje pominięcia VPN podczas wyszukiwania (pozwala wyszukiwarce lepiej dostosować wyniki wyszukiwania). Logowanie w przeglądarce nie jest konieczne, aby skorzystać z VPN.

Darmowy VPN w przeglądarce Opera powraca! Oto jak go aktywować na urządzeniu z Android'em

Instrukcja uruchomienia VPN w przeglądarce Opera na Androidzie.

Jak działa VPN?

VPN działa zgodnie z oczekiwaniami. Gdy funkcja jest włączona zastępuje twój adres IP adresem wirtualnym, aby utrudnić stronom internetowym śledzenie Ciebie. Jest również funkcja "no-log" - Opera obiecuje że również nie będzie zbierać żadnych informacji przesyłanych przez jej serwery.

Nie jest wiadomo jak długo VPN pozostanie w wersji beta, a Opera mówi, że testy będą kontynuowane "przez jakiś czas". Nie jest również jasne, czy Opera będzie oferować płatny abonamet oferujący większe przepustowości i zwiększoną ilość regionów do wyboru.

Dlaczego VPN jest tak ważny?

W dobie wycieków danych i śledzenia reklam VPN może być doskonałą formą ochrony przed atakami oraz stronami śledzącymi użytkowników. VPN od Opery może nie jest najbardziej wszechstronny, ani najszybszy, ale trudno znaleźć łatwiejsze w użyciu rozwiązanie.