Darmowy VPN w przeglądarce Opera powraca! Oto jak go aktywować na urządzeniu z Android'em

VPN od Opery powraca. Nadal jest darmowy i nielimitowany tak jak wcześniej.


Kiedy Opera ogłosiła w zeszłym roku, że wyłącza swoją aplikację VPN dla iOS i Androida myśleliśmy, że ta zniknęła bezpowrotnie. Opera kierowała swoich użytkowników do SurfEasy Total VPN, gdzie oferowane duże zniżki na plany abonamentowe. Najwyraźniej Opera przemyślała swoją decyzję, ponieważ przywraca VPN.

Informacje o VPN w przeglądarce Opera

Niestety jest kilka zastrzeżeń. Po pierwsze, funkcja ta jest jeszcze w trybie beta. Po drugie, jest ona dostępna tylko i wyłączenie w pełnej wersji przeglądarki Opera (nie Opera Mini) na telefonach z systemem Android. Jest jednak tak samo bezpłatna, nieograniczona oraz łatwa w użyciu jak samodzielna aplikacja, która została wyłączona w kwietniu ubiegłego roku. Na dodatek działa tak samo jak wersja desktop, tylko że na telefonie.

Jak uruchomić VPN?

Aby wypróbować działanie funkcji trzeba pobrać wersję beta przeglądarki Opera - link do Google Play. Po zainstalowaniu na telefonie dotkinj ikonę "O" w prawym dolnym rogu ekranu, dotnij przycisku Ustawienia i przesuń przełącznik VPN z wyłączonego na włączony. Wewnątrz zakładki VPN znajdują się dodatkowe opcje takie jest ograniczenie używania VPN do okien prywatnych (ustawione domyślnie po uruchomieniu funkcji), wybranie lokalizacji wirtualnej i opcje pominięcia VPN podczas wyszukiwania (pozwala wyszukiwarce lepiej dostosować wyniki wyszukiwania). Logowanie w przeglądarce nie jest konieczne, aby skorzystać z VPN.

Instrukcja uruchomienia VPN w przeglądarce Opera na Androidzie.

Instrukcja uruchomienia VPN w przeglądarce Opera na Androidzie.

Jak działa VPN?

VPN działa zgodnie z oczekiwaniami. Gdy funkcja jest włączona zastępuje twój adres IP adresem wirtualnym, aby utrudnić stronom internetowym śledzenie Ciebie. Jest również funkcja "no-log" - Opera obiecuje że również nie będzie zbierać żadnych informacji przesyłanych przez jej serwery.

Nie jest wiadomo jak długo VPN pozostanie w wersji beta, a Opera mówi, że testy będą kontynuowane "przez jakiś czas". Nie jest również jasne, czy Opera będzie oferować płatny abonamet oferujący większe przepustowości i zwiększoną ilość regionów do wyboru.

Dlaczego VPN jest tak ważny?

W dobie wycieków danych i śledzenia reklam VPN może być doskonałą formą ochrony przed atakami oraz stronami śledzącymi użytkowników. VPN od Opery może nie jest najbardziej wszechstronny, ani najszybszy, ale trudno znaleźć łatwiejsze w użyciu rozwiązanie.