Darmowy Windows 10 dla piratów nie będzie pełnowartościowy

Dwa dni temu pojawiła się informacja o udostępnieniu aktualizacji do Windows 10 użytkownikom pirackich kopii poprzednich systemów operacyjnych od Microsoftu. Firma potwierdziła, że faktycznie ma takie plany, ale jednocześnie wypowiedziała się na temat legalności takiego oprogramowania.

Już od dawna wiedzieliśmy, że bezpłatny Windows 10 zostanie udostępniony użytkownikom Windows 7 oraz Windows 8 przez rok od rynkowej premiery. Takim ruchem firma Satyi Nadelli chce zachęcić jak najwięcej osób do szybkiej przesiadki na nowe oprogramowanie.

Dwa dni temu Microsoft zapowiedział też, że po premierze Windows 10 aktualizację do nowej wersji oprogramowania będą mogli wykonać wszyscy użytkownicy. Aktualizacja będzie dostępna niezależnie od tego, skąd użytkownik pobrał wcześniej system Windows 7 lub Windows 8.

Zobacz również:

  • Windows 12 - wymagania, data premiery, cena [06.06.2023]

W celu popularyzacji nadchodzącej "dziesiątki" firma z Redmond planuje udostępnić uaktualnienie do nowej wersji nawet tym użytkownikom, którzy korzystają z nielegalnych kopii systemu. Wiele osób odebrało to jako deklarację odejścia od pobierania opłat za system operacyjny oraz zalegalizowania pirackich kopii.

Po kilku dniach spekulacji Microsoft zdementował pogłoski, jakoby chciał przeprowadzić taką zbiorową amnestię. Owszem, Windows 10 zostanie udostępniony użytkownikom pirackich kopii Windows 7 lub Windows 8, ale nie sprawi to, że piracka kopia nagle stanie się legalna. Microsoft ponadto nie zapewni wsparcia użytkownikom korzystających z systemu, który został pobrany nielegalnie.

Użytkownicy, którzy zdecydują się na aktualizację pirackich kopii Windows 7 lub Windows 8 do Windows 10 będą mogli natomiast skorzystać z mechanizmu, który pozwoli na zalegalizowanie ich systemu w zamian za opłatę bez konieczności przeinstalowania systemu. Nie wiadomo jeszcze, ile taka opłata miałaby wynosić oraz czy Microsoft dezaktywuje po pewnym czasie taki system lub postanowi ścigać piratów, którzy nie wykupią w odpowiednim czasie licencji.

źródło: thenextweb.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: