Darmowy antywirus dla Mac OS X

Firma Sophos udostępniła darmową aplikację antywirusową dla komputerów Mac - Anti-Virus Home Edition for Mac. Jest to chyba pierwszy w pełni funkcjonalny, darmowy antywirus dla Mac OS X - do tej pory podobne produkty miały raczej za zadanie zachęcić użytkowników do kupienia płatnej wersji.

Oczywiście, oficjalne stanowisko Apple jest takie, że do Mac OS X żadne oprogramowanie zabezpieczające nie jest potrzebne - w reklamach komputerów wielokrotnie umieszczano sformułowanie, że instalowany w nich OS jest "wolny od wirusów".

I faktycznie liczba złośliwych programów atakujących Mac OS X jest znikoma (w porównaniu z liczbą wirusów dla Windows) - faktem jednak jest, że takie aplikacje istnieją. Dość wspomnieć o szkodniku o nazwie Trojan.osx.boonana.a, który pojawił się w ubiegłym tygodniu.

Zobacz również:

  • Korzystasz z iCloud? O tej zmianie Apple nie uprzedziło

Specjaliści ds. bezpieczeństwa są zresztą przekonani, że liczba takich programów będzie rosła, wraz ze wzrostem popularności Mac OS X. Wiadomo przecież, że system Apple'a nie jest wolny od błędów - a autorzy złośliwego oprogramowania chętnie z tego skorzystają (gdy tylko uznają, że jest to opłacalne).

Tę tendencję postanowiła wykorzystać do promowania własnej marki firma Sophos - udostępniając użytkownikom Mac OS X darmowy program antywirusowy o niespecjalnie oryginalnej nazwie Sophos Anti-Virus Home Edition for Mac.

Przedstawiciele firmy podkreślają, że jest to propozycja dość unikalna, by nie rzec: pionierska. Chodzi o to, że choć na rynku są już faktycznie darmowe aplikacje antywirusowe dla Mac OS X, to jednak w większości przypadków są to programy o bardzo ograniczonym zakresie funkcji, których głównych zadaniem jest zachęcenie użytkowników do kupienia pełnowartościowego produktu. "W tym przypadku jest inaczej - nie namawiamy do kupowania pełnej wersji, bo to jest pełna wersja" - tłumaczy Graham Cluley z Sophos.

Zestaw funkcji programu jest dość standardowy, zbliżony do tego z podobnych produktów dla MS Windows - mamy tu klasyczny skaner antywirusowy, narzędzie do stałego monitorowania systemy pod kątem zagrożeń oraz moduł usuwania (lub izolowania) wykrytych "szkodników". Standardowy jest też system automatycznej aktualizacji sygnatur zagrożeń.

Oprogramowanie nie ma za to systemu zdalnego zarządzania (nie sprawdzi się więc np. w firmach, w których za aktualizowanie i konserwację oprogramowania odpowiada centralny system), zaś jego użytkownicy nie mogą korzystać z telefonicznej pomocy technicznej Sophos.

"Istnieją złośliwe programy dla Mac OS X - problem w tym, że większość użytkowników systemu nie ma o tym pojęcia, co automatycznie czyni ich łatwym celem" - komentuje Graham Cluley. Przedstawiciel Sophos dodał też, że choć łączna liczba ataków wciąż jest niewielka (w porównaniu z Windows), to jednak w ostatnich miesiącach mamy tu do czynienia z szybkim wzrostem liczby nowych złośliwych aplikacji dla Mac OS X.

Sophos Anti-Virus Home Edition for Mac dostępny jest dla użytkowników Mac OS X 10.4 (Tiger), 10.5 (Leopard) oraz 10.6 (Snow Leopard), zarówno dla komputerów z procesorami Intela, jak i PowerPC. Więcej informacji znaleźć można na stronie Sophos.