Darmowy konkurent Outlooka

Firma Qualcomm opublikowała pierwszą od trzech lat, znacząco zaktualizowaną wersję klienta pocztowego Eudora 6.0. Najbardziej istotne zmiany w najnowszej wersji programu dotyczą wprowadzenia mechanizmu blokującego niechcianą pocztę (spam) oraz modułu, który ułatwia zarządzanie długimi wątkami w korespondencji e-mail.

Darmowy konkurent Outlooka

Program dostępny jest w trzech wersjach – płatnej, która kosztuje 50 USD rocznie (40 USD dla osób aktualizujących wcześniejsze wersje) oraz w wersji Adware i Freeware. Wersja sponsorowana (adware) zawiera dokładnie te same opcje co pełna płatna wersja, tyle tylko, że program wyświetla reklamy. Freeware natomiast jest już wersją okrojoną o szereg opcji, które dostępne są w pełnej wersji i adware - m.in. nie posiada mechanizmu automatycznego sprawdzania pisowni. Zakupienie pełnej wersji programu uprawnia również użytkowników do darmowej pomocy technicznej i aktualizacji przez 12 miesięcy od daty zakupu, o czym użytkownicy dwóch pozostałych mogą tylko pomarzyć.

"Wydając wersję Eudora 6.0, mamy nadzieję odzyskać wiodącą pozycję w tym segmencie rynku i uzmysłowić użytkownikom, że wciąż pracujemy nad nowymi udoskonaleniami i rozwijamy nasz program pocztowy." – powiedział magazynowi PC World, Bill Ganon, wiceprezes firmy Qualcomm odpowiedzialny za produkty z rodziny Eudora.

Najistotniejszą zmianą w nowej wersji Eudory jest wprowadzenie mechanizmu blokującego niechcianą pocztę – Spam Watch. Jest on jednak dostępny wyłącznie w pełnej, płatnej wersji programu ponieważ został przygotowany dzięki współpracy z użytkownikami tej wersji programu.

"Spam Watch jest w miarę automatycznym i wydajnym mechanizmem pozwalającym blokować pocztę na poziomie "usera", przeznaczony szczególnie dla tych, których nie chroni dodatkowo departamenty informatyczny." - powiedział Bill Ganon.

Dla tych natomiast, których chronią filtry założone przez firmowych informatyków, mechanizm ten oferuje dodatkową warstwe ochrony przed spamem. Narzędzie to wykorzystuje plugin Bauesian, który przeszukuje wiadomości pocztowe poszukując słów i wyrażeń często wykorzystywanych w takich wiadomościach. Dodatkowo Spam Watch wykorzystuje również "Header" plugin, który rozpoznaje nagłówki dodane przez jakiekolwiek inne programy antyspamowe.

W nowej wersji programu przebudowano również całkowicie interfejs oraz wprowadzono mechanizm ułatwiający zarządzanie wiadomościami o długich wątkach. Np. jeśli trzech współpracowników, po kolei odpowie na wysłany przeze nas list program automatycznie usunie powtarzający się tekst (podpisy, listę dystrybucyjną, itd.), Pozwala to na szybkie zapoznanie się z odpowiedziami czy kolejnymi fragmentami wątku, bez potrzeby przebijania się przez nieistotny dla treści maila tekst. W programie wprowadzono również mechanizm Format Painter, który pozwala na dowolne kopiowanie formatów i stylów wiadomości.

Plik do pobrania:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/1912/Eudora_6_0.html