Darmowy program od FBI

FBI opracowało i udostępniło bezpłatnie program chroniący przed hakerskimi atakami typu DoS (denial-of-service), jednak aplikacja nie zyskała dużej popularności.

Amerykańskie Krajowe Centrum Ochrony Infrastruktury (NIPC), zarządzane przez FBI, przewidziało możliwość wystąpienia ataków hakerskich, które w ubiegłym tygodniu sparaliżowały wielkie serwisy internetowe. NIPC opracowało także program pozwalający wykryć "demony" powodujące atak w systemie, a nawet za darmo udostępniło narzędzie na swojej stronie internetowej. Mimo to program został pobrany przez stosunkowo niewielką liczbę dostawców Internetu czy administratorów stron. "Po raz pierwszy w historii FBI oferowano program za darmo, ale do czasu ubiegłotygodniowych ataków tylko 2600 osób zdecydowało się na pobranie go z naszych stron" - stwierdził dyrektor NIPC Michael Vatis.

Program umożliwia wykrycie "demonów" powodujących atak czy plików typu "zombie", umieszczanych przez hakerów w serwerach zarządzających sieciami i zdalnie uruchamianych w celu spowodowania ataku. Jak dotąd trzech użytkowników, którzy zainstalowali program, wykryło w swych systemach obce kody i powiadomiło o tym NIPC. "Wszczęliśmy w tych sprawach postępowania" - powiedział Vatis. Odmówił jednak komentarzy na temat postępu prowadzonych przez FBI dochodzeń.