Darmowy system Steam OS od Valve będzie konkurencją dla PS4 i Xbox One?

Od dłuższego czasu plotkowało się na temat konsoli do gier od twórców platformy Steam. Miałaby ona nazywać się Steambox i być konkurencją dla konsol PS4 oraz Xbox One. Wygląda na to, że Valve ma jednak ambitniejsze plany. Nie chcą wydać dla graczy wyłącznie konsoli, a darmowy system operacyjny.

System operacyjny od Valve, czyli twórców platformy cyfrowej dystrybucji gier Steam, nosić będzie nazwę SteamOS. Ma być to w pełni darmowe oprogramowanie oparte o Linuksa. Jak na razie twórcy nie zdradzili wielu szczegółów, ale powoli wyłania się obraz tego, jak to oprogramowanie ma działać. Pod pewnymi względami z pewnością może okazać się konkurencją dla konsol Sony i Microsoftu.

SteamOS ma w teorii działać na urządzeniach, które będą znajdować się w pokoju z telewizorem, a nie być pełnym zastępstwem komputera PC. Jego celem jest uruchamianie wybranych gier Steam, które zostaną zoptymalizowane pod jego kątem. Urządzenia ze Steam OS mają być też domowym centrum multimediów, a sam system pozwoli też na streamowanie gier w czasie rzeczywistym na telewizor z komputera. To może być rozwiązaniem problemu braku kompatybilności gier.

Darmowy system Steam OS od Valve będzie konkurencją dla PS4 i Xbox One?

Valve Steam OS

Jak widać w przeciwieństwie do konsol Xbox One i PS4 użytkowanie urządzeń z zainstalowanym wyłącznie Steam OS będzie wiązać w przypadku niektórych, a zapewne większości gier, z koniecznością posiadania klasycznego komputera. Nowy system Valve będzie za to otwartym systemem, który będą mogli w swoich urządzeniach po przeprowadzeniu optymaliacji zastosować wszyscy producenci.

Zobacz również:

  • Battlefield - kupując 3 gry zaoszczędzisz 580 zł. Sprawdź, jak to możliwe

NIe można oczywiście wykluczyć, że Valve oprócz udostępnienia systemu wszystkim chętnym klientom i partnerom stworzy własną platformę sprzętową, ale jak na razie nie ma żadnego potwierdzenia takiej teorii. Pytanie tylko, czy w tym momencie jest to w ogóle potrzebne, skoro takiego “Steamboksa” będzie mógł stworzyć teraz każdy.

źródło: Valve